Podwyżki nawet do 160 procent. Co resort podpowiada w kwestii nawozów?
Zwiększenie udziału w nawożeniu nawozów organicznych i polepszaczy gleby dostępnych lokalnie oraz dywersyfikacja zakupów, czyli podział na transze i nabywanie poza sezonem wiosennym i jesiennym - to rekomendacje resortu rolnictwa w kwestii wysokiej ceny nawozów.
Według ministerstwa - zgodnie z analizami aktualnej sytuacji rynku nawozów mineralnych wykonanymi przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie - zmiany cen nawozów mineralnych na krajowym rynku podążają za tendencjami obserwowanymi na świecie.
130 kg nawozów mineralnych i 40 kg obornika na hektar. Czy to się utrzyma?
Wynika to nie tylko z wysokiego poziomu importu i eksportu, ale też uzależnienia krajowej produkcji od kupowanych surowców oraz cen gazu.
"Z dostępnych analiz rynku wynika, że obecnie nawozy mineralne w Polsce, w zależności od rodzaju, są od 50 do 160 proc. droższe niż rok wcześniej. Największy wzrost cen dotyczy nawozów azotowych. Nawozy wieloskładnikowe podrożały o 80 proc., a nawozy fosforowe i potasowe o około 50-60 proc." - przyznaje Waldemar Guba, dyrektor Departamentu Rynków Rolnych MRiRW w odpowiedzi na stanowisko Walnego Zgromadzenia Małopolskiej Izby Rolniczej.
Jak zapewnia, poziom krajowej produkcji umożliwia niemal pełne zaspokojenie potrzeb polskiego rolnictwa w zakresie stosowania nawozów azotowych i fosforowych, jednak dostawy nawozów potasowych dla naszych gospodarzy pochodzą głównie z importu.
Co istotne, praktycznie cała krajowa produkcja jest realizowana w oparciu o surowce importowane - gaz ziemny, fosforyty i chlorek potasu.
Grupa Azoty do rolników: kupujcie nawozy w transzach i bez zwłoki
"W przypadku Polski na niekorzystną sytuację podażową nawozów ma wpływ przede wszystkim rekordowy wzrost cen gazu ziemnego, wzrost cen uprawnień do emisji CO2, wzrost kosztów zatrudnienia i transportu wpływające na znaczne podwyższenie kosztów produkcji nawozów mineralnych oraz wyraźny wzrost cen nawozów w handlu światowym" - podkreśla Guba.
Wymienia jednocześnie podjęte działania, jak to, że polscy producenci nawozów: Anwil S.A., Grupa Azoty S.A. zabezpieczyli podaż nawozów mineralnych na odpowiednim poziomie. Resort ciągle prowadzi ponadto rozmowy z tymi koncernami w celu poprawy sytuacji rynkowej, zastrzegając, że działają jako spółki prawa handlowego.
"W zaistniałej sytuacji ministerstwo rekomenduje potrzebę zmiany dotychczasowych standardów postępowania zakupowego przez rolników jeżeli chodzi o środki produkcji rolniczej. Niewątpliwie celowym jest przekierowanie zainteresowania rolników na zwiększenie udziału w nawożeniu nawozów organicznych i polepszaczy gleby dostępnych lokalnie na rynku. Wykaz dopuszczonych przez ministra rolnictwa do obrotu nawozów i środków wspomagających uprawę roślin, w tym nawozów organicznych i polepszaczy gleby stanowiących alternatywę dla nawozów mineralnych, jest dostępny na stronach internetowych MRiRW (tutaj)” - zaznacza Guba.
Wiceminister zapewnia: udało się wyhamować wzrost cen nawozów
Według resortu, wskazana jest również dywersyfikacja zakupów, czyli podział nabywania nawozów mineralnych na transze i zakupy poza sezonem wiosennym i jesiennym, kiedy ceny są sztucznie zawyżone poprzez wysoki popyt.
"Niekorzystna sytuacja na rynku nawozów wymusza również szersze wdrożenie bardziej efektywnych praktyk stosowania nawozów. Plany nawozowe z badaniem gleby mogą wspomóc rolników w obniżeniu wysokich wydatków na nawozy. Racjonalne nawożenie azotem sprzyja zwiększeniu efektywności jego wykorzystania przez rośliny. Sposób na ograniczenie zużycia nawozów azotowych to na przykład niewysiewanie ich w jednej dawce, tylko dzielenie na kilka zabiegów, uregulowanie odczynu gleby itd. Badania gleby i ciągłe doradztwo w sprawach nawożenia prowadzone jest przez stacje chemiczno-rolnicze, a informacja o zasadach opiniowania planów nawożenia azotem jest zamieszczona na stronie internetowej Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej" - podpowiada urzędnik z resortu rolnictwa.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz