Nawozy pod lupą inspekcji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-05-2023,9:25 Aktualizacja: 16-05-2023,9:29
A A A

Każdy rolnik, podejmując decyzję o zastosowaniu nawożenia w swoich uprawach, musi przyjąć strategię dotyczącą stosowania tych środków i ich wpływu na produkcję żywności. Ogromny rynek nawozów w Polsce oraz ich różnorodność zmuszają producentów rolnych do analizy – wskazują inspektorzy ochrony roślin i nasiennictwa z Gdańska.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, w ramach swoich zadań ustawowych, sprawuje nadzór nad rynkiem nawozów. Chodzi o to, by przyswajalność przez rośliny składników zawartych w nawozach była na wysokim poziomie, a ich wpływ na środowisko nie był negatywny. Kontrole obejmują:

- wprowadzanie do obrotu i konfekcjonowania nawozów, nawozów oznaczonych znakiem „NAWÓZ WE” oraz środków wspomagających uprawę roślin;

- znakowanie i pakowanie nawozów, nawozów oznaczonych znakiem „NAWÓZ WE” oraz środków wspomagających uprawę roślin.

W ramach kontroli pobierane są również próbki wymienionych wyżej produktów.

certyfikat Integrowanej Produkcji Roślin, PIORiN, GIORiN, W-MODR

Jak skutecznie dbać o uprawy? Są nowe metodyki od PIORiN

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa opublikowała Metodyki Integrowanej Produkcji Roślin dla 9 nowych gatunków roślin - poinformował Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Chodzi o metodyki dla upraw: buraka, cukinii,...

Sprawdzony dystrybutor

„Chcąc mieć pewność, że nawóz będzie spełniał powyższe wymagania, najlepiej zakupić produkt u sprawdzonego dystrybutora, pochodzący z pewnego i zaufanego źródła produkcji. Każdy podmiot gospodarczy wprowadzający do obrotu na terenie Polski nawóz lub środek wspomagający uprawę roślin musi wykazać, że produkty są wprowadzane zgodnie z przepisami rozporządzenia (UE) 2019/515 oraz że spełniają przepisy art. 5 ustawy o nawozach i nawożeniu. Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o nawozach i nawożeniu, nawozy oraz środki wspomagające uprawę roślin, o których mowa w art. 3 ust. 2 (tj. nawozy organiczne, organiczno-mineralne, mineralne nieoznaczone znakiem „NAWÓZ WE” i środki wspomagające uprawę roślin) są wprowadzane do obrotu na podstawie uzyskanego pozwolenia” – przypomina na swojej stronie internetowej Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gdańsku.

Inspekcja w terenie

Jego pracownicy z oddziału w Człuchowie przeprowadzili ostatnio kontrolę w tym zakresie w spółce będącej wiodącym na rynku dystrybutorem nawozów. W jej ramach sprawdzali, czy opakowania nawozów mineralnych zapewniają zapobieganie zagrożeniu dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska.

„Skontrolowano oznakowanie nawozów UE numerem typu oraz czy podana jest nazwa i adres producenta, zarejestrowana nazwa handlowa, dane o deklarowanej zawartości składników pokarmowych, dane dotyczące formy lub rozpuszczalności składników pokarmowych, masa netto nawozu oraz czy jest zaopatrzenie w instrukcję stosowania i przechowywania nawozów” – wymienia gdański Inspektorat.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij