Jesienne nawożenie – nie przestrzel z terminami

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
23-10-2024,10:25 Aktualizacja: 23-10-2024,10:40
A A A

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) przypomina zasady i terminy stosowania jesienią nawozów zawierających azot.

„Przypominamy, że rozporządzenie Rady Ministrów z 31 stycznia 2023 r. w sprawie tzw. programu azotanowego określa graniczne terminy stosowania na gruntach ornych nawozów, które zawierają w składzie azot. W wyjątkowych sytuacjach stosowanie na gruntach ornych nawozów zawierających w składzie azot możliwe jest w terminie późniejszym” – wskazuje MRiRW w komunikacie.

Nawozy naturalne stałe

Zgodnie z rozporządzeniem, graniczny termin stosowania nawozów naturalnych stałych (rozumianych jako obornik – mieszanina kału i moczu zwierząt wraz ze ściółką, w szczególności słomą, trocinami lub korą oraz pomiot ptasi – odchody drobiu z bezściółkowego systemu utrzymywania zwierząt gospodarskich) to:

mrirw, resort rolnictwa, nawożenie, nawozy szkolenie

Nawożenie na tle ekonomiki rolnictwa – resort zaprasza po wiedzę

Zachęcamy do udziału w bezpłatnym szkoleniu w formie on-line „Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie” – przekazuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW). Organizatorem szkolenia jest Instytut Ekonomiki Rolnictwa i...

  • 31 października na gruntach ornych;
  • 30 listopada na trwałych użytkach zielonych, uprawach wieloletnich oraz uprawach trwałych.

Nawozy naturalne płynne

Według zapisów rozporządzenia, graniczny termin stosowania nawozów azotowych mineralnych i nawozów naturalnych płynnych (rozumianych jako gnojowica – mieszanina kału i moczu zwierząt z domieszką wody oraz gnojówka – odciek z obornika, czyli przefermentowany mocz zwierząt) to:

  • 20 października (dla niektórych gmin 15 października albo 25 października) na gruntach ornych;
  • 31 października na trwałych użytkach zielonych, uprawach wieloletnich oraz uprawach trwałych.

Powyższych terminów nie stosuje się do nawożenia upraw pod osłonami oraz upraw kontenerowych.

Wyjątkowe sytuacje – dłuższe terminy

Przepisy rozdziału 1.3 programu azotanowego pozwalają rolnikom na elastyczne podejście do jesiennego terminu stosowania nawozów, w tym nawozów naturalnych, w następujących sytuacjach:

► Niekorzystne warunki pogodowe – np. nadmierne uwilgotnienie gleby, wystąpienie suszy – graniczny termin stosowania nawozów to 30 listopada.

Przepisy programu nie wymagają specjalnego dokumentowania takich przypadków. Rolnik sam określa warunki pogodowe i potrzebę stosowania nawozów w terminie późniejszym niż 31 października.

► Zakładanie uprawy jesienią, po późno zbieranych: buraku cukrowym, kukurydzy, przedplonach lub późnych warzywach – graniczny termin stosowania nawozów to koniec jesieni.

resort rolnictwa, okrywa ochronna gleby, gaec6, sady

Norma GAEC 6 – mija termin utrzymania okrywy ochronnej gleby

Przypominamy, że 15 października br. - w ramach normy GAEC 6 - upływa termin utrzymania okrywy ochronnej gleby na powierzchni stanowiącej co najmniej 80 proc. gruntów ornych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego – przekazuje...

W tym przypadku dopuszczalna dawka azotu w wieloskładnikowych nawozach mineralnych nie może przekroczyć 30 kg N/ha dla zakładanych upraw. Rolnik jest zobowiązany do szczegółowego udokumentowania: terminu zbioru, daty stosowania nawozu, zastosowanych nawozów oraz ich dawki i terminu siewu jesiennej uprawy.

Ocena warunków pogodowych

Niekorzystne warunki pogodowe najczęściej występują lokalnie, dlatego producent rolny powinien samodzielnie ocenić – uwzględniając panujące warunki pogodowe – możliwość dokonania jesiennego zbioru i zastosowania nawożenia.

Nawożenie w takich sytuacjach nie może być wykonywane później niż do końca listopada.

Należy również pamiętać, że nawożenie jest zabronione, jeżeli gleba jest zamarznięta, zalana wodą, nasycona wodą lub przykryta śniegiem.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij