Rolników nie stać na drożejący materiał siewny. Osiągnięty postęp pójdzie na marne?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-05-2023,15:25 Aktualizacja: 24-05-2023,15:27
A A A

Bez zwiększenia puli pieniędzy na dopłaty do materiału siewnego rolnicy - z uwagi na wzrastające ceny jego zakupu i taniejące zboża - będą prawdopodobnie odstępować od nabywania kwalifikatu. A to będzie miało poważne konsekwencje.

Na problem wzrostu cen kwalifikowanego materiału siewnego zwracają uwagę w przyjętym stanowisku delegaci na XIII Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej VI kadencji. Podkreślają, że przy prognozowanych niskich cenach skupu zbóż, relacja kosztów tego materiału w stosunku do przychodu rolnika z danej plantacji staje się niekorzystna.

„Rodzi to obawy, że rolnicy odstąpią od zakupu takiego materiału, co doprowadzi do zacofania w zakresie postępu biologicznego i zniweczy wysiłki firm hodowlanych, mające na celu wyhodowanie odmian, które są bardziej odporne na niekorzystne warunki klimatyczne, w tym suszę. Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia na rynku zbóż, Walne Zgromadzenie uważa, że należy w jeszcze większym stopniu budować konkurencyjność polskiego rolnictwa, poprzez między innymi postęp biologiczny. W związku z tym Wielkopolska Izba Rolnicza wystosowała do ministra rolnictwa i rozwoju wsi wystąpienie z prośbą o podwyższenie dopłat do tego materiału oraz zwiększenie dostępnego budżetu” – czytamy w stanowisku WIR w sprawie dramatycznej sytuacji na rynku zbóż, kukurydzy i rzepaku (w całości znajduje się ono tutaj).

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij