Nawożenie przy zaprawianiu nasion
Poszukując metod zwiększenia efektywności upraw rolniczych - zbóż, rzepaku, buraków, kukurydzy i innych roślin - należy zwrócić uwagę na nawozy donasienne. Ich zadaniem jest dostarczenie "na starcie" kiełkującym i rozwijającym się roślinom składników pokarmowych.
Nawożenie donasienne ma szczególne znaczenie w momencie, gdy znajdujące się w nasionach zapasy składników pokarmowych uległy wyczerpaniu. Zabieg ten stosuje się najczęściej łącznie z zaprawami nasiennymi, jako pierwszy zabieg chemiczny w agrotechnice roślin.
Mikroskładniki w pszenicy
Jest to zabieg jak najbardziej celowy, gdyż zwalczanie chorób grzybowych przy jednoczesnym odżywieniu siewek gwarantuje optymalne warunki wzrostu i rozwoju roślin.
Jeżeli jest to możliwe, to warto połączyć zaprawianie z nawozami donasiennymi. W ten sposób nie tylko ochronimy plantację przed chorobami, ale także zagwarantujemy optymalne warunki wzrostu kiełków i siewek, co zapewni roślinom komfortowy start.
W prawidłowej agrotechnice roślin należy zwrócić uwagę nie tylko na niską zawartość składników w glebie, ale też na niewłaściwe ich proporcje. O ile rolnicy stosują nawożenie azotem, fosforem i potasem, to mniej uwagi zwracają na mikroelementy, które są katalizatorem reakcji biochemicznych w roślinach.
W przypadku mikroelementów nie chodzi o dziesiątki, czy setki kilogramów, a o gramy na hektar. Poszczególne uprawy różnie reagują na niedobory określonych mikroelementów, dlatego nawozy donasienne należy dobierać uwzględniając gatunek uprawianej rośliny, np. zboża wrażliwe są na brak miedzi, cynku i manganu, rzepak boru i molibdenu, a burak boru i manganu.
Dlaczego nasiona śpią?
Doświadczenia laboratoryjne oraz polowe potwierdziły, że stosowanie tego rodzaju nawozów stymuluje rozwój systemu korzeniowego rośliny, co ma niebagatelne znaczenie szczególnie na stanowiskach słabych i mniej zasobnych, a także przy uprawie intensywnych odmian różnych gatunków o genetycznie mniej rozwiniętym systemie korzeniowym.
Na rynku dostępna jest duża oferta nawozów donasiennych (dozarodkowych). Jeśli teraz zdecydujemy się na siew odmian jarych to zastosowanie do zaprawiania nasion wraz z zaprawą chemiczną nawozu donasiennego może zdecydowanie polepszyć siłę i energię kiełkowania.
Nawóz ten pozwala na uzyskanie wcześniejszych i bardziej wyrównanych wschodów. W uprawie kukurydzy przyspieszenie wschodów może osiągać nawet 3 dni, a to oznacza mniejsze straty.
Nawóz wyraźnie poprawia parametry materiału siewnego, pozwala na lepsze wykorzystanie nawozów mineralnych i osiągnięcie lepszych parametrów jakościowych plonów.
W opinii wielu naukowców takie właśnie łączenie nawozów i zapraw będzie standardem w przyszłości jako element zintegrowanego systemu uprawy.