Decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1544 uznano równoważność przeprowadzanych na Ukrainie inspekcji polowych upraw nasiennych oraz produkowanego tam i urzędowo certyfikowanego materiału siewnego roślin zbożowych.
Decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1544 uznano równoważność przeprowadzanych na Ukrainie inspekcji polowych upraw nasiennych oraz produkowanego tam i urzędowo certyfikowanego materiału siewnego roślin zbożowych. Tym samym od 15 października 2020 r. możliwy jest import materiału siewnego roślin zbożowych z Ukrainy - informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Wprowadzona zmiana nie oznacza, że import materiału siennego może być prowadzony bez konieczności spełnienia określonych wymagań.
Importowany z Ukrainy materiał siewny podlega granicznej kontroli fitosanitarnej w punkcie wwozu (kontrola zdrowotności materiału) podczas przekraczania granicy oraz kontroli w miejscu docelowym, pod względem spełniania wszelkich wymagań, w tym jakościowych.
Cena materiału siewnego kukurydzy jest zróżnicowana. Za ziarno siewne nowych odmian trzeba zapłacić więcej niż za starszych, ale tkwi w nich większy potencjał plonowania. Rolnik sam musi zdecydować: czy bardziej opłacalne jest dla niego...
Importowany materiał siewny musi być zaopatrzony w:
- świadectwo fitosanitarne,
- dokumenty dotyczące wytwarzania i jakości tego materiału (świadectwo OECDE, etykiety OECD, świadectwo ISTA).
Sprowadzany może być wyłącznie materiał siewny odmian wpisanych do wspólnotowego katalogu lub krajowego rejestru.
Podmiot, który przywozi materiał siewny z państw trzecich jest zobowiązany:
- zarejestrować się w rejestrze podmiotów profesjonalnych oraz być wpisanym do ewidencji podmiotów,
- zgłosić przesyłkę do granicznej kontroli fitosanitarnej w systemie Traces NT,
- w terminie do 3 dni od zakończenia odprawy celnej, powinien zgłosić materiał do kontroli wojewódzkiemu inspektorowi i poinformować go o ilości i rodzaju przywiezionego materiału siewnego oraz przedstawić dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań dotyczących wytwarzania i jakości tego materiału.
Do obrotu może być wprowadzany wyłącznie materiał siewny spełniający wymagania w zakresie zdrowotności, wytwarzania i jakości, po uzyskaniu pozytywnych wyników obu w/w kontroli.
-
Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz