Materiał siewny kukurydzy: kupić tańszy niż droższy?
Cena materiału siewnego kukurydzy jest zróżnicowana. Za ziarno siewne nowych odmian trzeba zapłacić więcej niż za starszych, ale tkwi w nich większy potencjał plonowania.
Rolnik sam musi zdecydować: czy bardziej opłacalne jest dla niego zainwestowanie w bardziej intensywną produkcję i bardziej plenne odmiany czy też pozostać przy mniej intensywnej i kupić starsze mieszańce? Przed wyborem mieszańca warto dokonać swoistego "rachunku sumienia" odnośnie technologii produkcji stosowanej w gospodarstwie. Jeśli popełnia się wiele błędów agrotechnicznych, to nie ma sensu kupować droższego materiału siewnego, bo nie będzie on w stanie wykazać swoich zalet.
Jak podnieść plon kukurydzy bez pieniędzy? Cz. 3
Rolnicy, którzy stosują w miarę poprawną technologię powinni zainteresować się nowymi odmianami. Pomocą w wyborze mogą służyć niezależne wyniki doświadczeń Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego prowadzonych przez COBORU.
Nowa odmiana kukurydzy zachowuje swoją przewagę nad innymi przez kilka lat. Po tym czasie na rynku pojawiają się wartościowsze odmiany i dlatego nie warto przyzwyczajać się do uprawy tylko jednej odmiany przez wiele lat. Ryzyko produkcji ogranicza wysiew co najmniej dwóch odmian.
Bardzo ważny jest dobór odmiany dla danego rejonu. W latach chłodnych odmiany późniejsze mogą nie dojrzewać. Wybór wcześniejszego mieszańca zmniejsza ryzyko uprawy i pozwala uzyskać większy udział kolb w plonie.
W związku z coraz większym zagrożeniem suszą wskazany jest wysiew odmian o zwiększonej tolerancji na braki wody.
Niedopuszczalne jest stosowanie do siewu nasion pochodzących ani z własnego zbioru ani od sąsiada. Wszystkie odmiany kukurydzy są mieszańcami i w drugim pokoleniu (F2) nie ma już efektu heterozji, następuje obniżka plonu i jego jakości.
W eksperymencie przeprowadzonym kilkanaście lata temu przez prof. Józefa Adamczyka z HR Smolice plon ogólny całych roślin odmian San uprawianej w pokoleniu F2 był mniejszy o 33 proc., a kolb o 48 proc. w stosunku do plonu uzyskanego w pokoleniu F1.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś