Materiał siewny po lupą inspekcji. Były dyskwalifikacje
16 laboratoriów urzędowych wojewódzkich inspektoratów ochrony roślin i nasiennictwa oraz 30 nadzorowanych przez nie akredytowanych laboratoriów przedsiębiorców nasiennych badało materiał siewny w 2020 roku.
W procesie jego kwalifikacji ocena laboratoryjna przeprowadzana przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa jest niezwykle istotna.
Rewolucja w dopłatach do siewu. Jeden materiał ze szczególnym wsparciem
"Laboratoria urzędowe w ubiegłym roku wykonały ocenę łącznie 32 tys. 932 próby materiału siewnego. Największy, niemal 55-procentowy udział, stanowiły próby zgłoszone do oceny tzw. pierwotnej - w celu uznania partii za materiał siewny elitarny lub kwalifikowany, a także próby pobrane do oceny okresowej" - podaje PIORiN.
Jak wylicza, w 2020 r. w laboratoriach urzędowych wystawiono: 9 tys. 109 świadectw oceny laboratoryjnej (kwalifikacji), 1 tys. 355 świadectw dla mieszanek materiału siewnego, 24 tys. 231 informacji o wynikach badania (w tym o dyskwalifikacji materiału siewnego).
Do tego - dzięki posiadanej akredytacji Międzynarodowego Związku Oceny Nasion (ISTA) przez laboratoria urzędowe WIORIN w Warszawie i Poznaniu - wystawiono w 2020 r. 325 międzynarodowych świadectw oceny laboratoryjnej (tzw. ISTA „orange”).
"W ocenie pierwotnej ogółem w laboratoriach urzędowych oceniono 10 tys. 007 partii materiału siewnego roślin rolniczych, 9 tys. 996 kategorii elitarny i kwalifikowany, o łącznej masie 225 tys. 305,8 ton oraz w laboratoriach akredytowanych 10 tys. 050 partii o masie 221 tys. 587,6 ton, z czego zdyskwalifikowano ogółem 1 tys. 305 partii o łącznej masie 30 tys. 539,7 ton, co stanowi 6,8 proc. Największy udział dyskwalifikacji zanotowano w ocenie materiału siewnego pszenicy twardej i konopi" - wymienia Inspekcja.
Rozkład geograficzny liczby i masy ocenionych partii był tradycyjny - najwięcej materiału siewnego roślin rolniczych oceniono ogółem w województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim, łódzkim i warmińsko-mazurskim.
"Podobnie jak w ubiegłym roku, odnotowano istotny, sięgający 15 proc. wzrost liczby ocenionych partii materiału siewnego roślin oleistych i włóknistych" - wskazuje PIORiN.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz