Rewolucja w dopłatach do siewu. Jeden materiał ze szczególnym wsparciem
Od przyszłego roku mają nastąpić zmiany w dopłatach do materiału siewnego. Zgodnie z planem, zwiększy się stawka wsparcia przewidziana dla materiału ekologicznego.
Na pytanie posłów, czy dokonano analizy działań w kwestii dopłat do powierzchni gruntów ornych obsianej lub obsadzonej materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany, resort rolnictwa zapewnił, że sytuacja analizowana jest na bieżąco, z uwzględnieniem dostępnego dla Polski limitu pomocy de minimis w rolnictwie.
Jak reklamować wadliwy materiał siewny? Inspekcja podaje zasady
"Ministerstwo dokonało oceny poziomu wykorzystania ekologicznego materiału siewnego w gospodarstwach ekologicznych oraz skali produkcji ekologicznego materiału siewnego w Polsce w ostatnich latach. Wymiana ekologicznego materiału siewnego kategorii kwalifikowany jest na bardzo niskim poziomie, m.in. ze względu na wyższą cenę takiego materiału niż materiału siewnego konwencjonalnego" - czytamy w odpowiedzi Anny Gembickiej, wiceminister rolnictwa na poselską interpelację.
Jak dodała, mając na uwadze potrzebę zwiększania powierzchni upraw ekologicznych ze względu na rosnące zapotrzebowanie na takie produkty oraz realizację polityk krajowych i unijnych, podjęto prace nad przygotowaniem propozycji zmian systemu wsparcia udzielanego na mocy przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych tak, aby zwiększyć wsparcie do stosowania materiału w jakości ekologicznej.
Odbędzie się to za pośrednictwem skierowanego przez resort do zamieszczenia w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów projektu ustawy o rolnictwie ekologicznym, który wprowadza zmiany do wspomnianej ustawy z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych.
Dopłaty do materiału siewnego trafiają na konta rolników
Projekt umożliwi zróżnicowanie wysokości dopłat w zależności od jakości zastosowanego materiału siewnego.
"Celem zmiany jest zwiększenie stawki dopłat do materiału ekologicznego, aby poprawić warunki rozwoju rolnictwa ekologicznego, zgodnie z celami strategii Farm to Fork. Planuje się, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r." - informuje wiceminister Gembicka.
Warto dodać, że w ustawie budżetowej na 2021 r. - w planie finansowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - zapisano na dopłaty do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany 75 mln zł.
Jak wynika z odpowiedzi resortu nie będzie natomiast w najbliższym czasie postulowanej przez środowiska rolnicze zmiany, żeby przedstawienie stawek dopłat odbywało się przed przyjmowaniem wniosków za rok bieżący.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz