Kilogram kilogramowi nie równy!
Wysiewając ziarno pamiętajmy, że ilość wysiewu zależy od obsady roślin na metrze kwadratowym, od masy tysiąca ziaren oraz ich zdolności kiełkowania. Te parametry ziarna siewnego świadczą o jego jakości.
Podczas rozmów między rolnikami często słyszy się pytanie: ile siejesz pszenicy na hektar? Odpowiedź najczęściej pada w kilogramach. Wielu rolników nadal operuje przy normie wysiewu jeszcze jednostką wagi, a to nie jest poprawne.
Dopłaty do ekologicznego materiału siewnego będą wyższe
Materiał siewny w tym roku jest bardzo drogi. Ceny wahają się od 3 do 4 tyś. zł w zależności od gatunku, odmiany i zaprawy. Dlatego powinniśmy dobrze przemyśleć temat ilości wysiewu, a ilość wysiewu zależy od jakości materiału siewnego o której świadczą: jego masa tysiąca ziaren, zdolność kiełkowania i czystość. Te parametry w połączeniu z właściwie dobraną obsadą roślin decydują o ilości wysiewu.
Od lat trwa spór miedzy rolnikami o właściwą obsadę roślin na metrze kwadratowym. Czy siać więcej roślin, czy mniej, nadal nie zostało to do końca rozstrzygnięte. Przyczyną tego jest zbyt wiele zmiennych wpływających na plon. Jednak w ostatnich suchych latach wiele przemawia za obniżaniem obsady roślin, a co za tym idzie za zmniejszaniem normy wysiewu.
W suchym roku, gdy zastosujemy mniejszą obsadę roślin, oszczędzamy wodę w glebie. Ziarno, gdy trafi na korzystne warunki i tak wytworzy dodatkowe rozkrzewienia, a gdy będzie sucho zrekompensują mniejszą obsadę ilością ziaren w kłosie.
Jak prawidłowo ustalić obsadę roślin? Otóż optymalna obsada roślin jest z góry określona przez hodowcę danej odmiany.
Rolnicy mają dylemat, ile zainwestować w produkcję. A kwalifikat drogi
Zależy od terminu siewu, (wczesny, optymalny, opóźniony), rodzaju gleby, od przeznaczenia (na konsumpcję, na paszę) od typu odmiany (pojedynczego kłosa, czy gęstego łanu) i tym podobnych cech odmianowych. Jednak dobierając odmianę do odpowiednich warunków glebowo-klimatycznych zwykle kierujemy się terminem siewu i on jest tu najważniejszy.
Już wiemy jak ustalić obsadę, teraz przejdźmy do określenia normy wysiewu. Aby określić normę wysiewu wyrażaną w kg/ha potrzebujemy informacji o jakości materiału przeznaczonego do siewu. O jakości dużo nam mówią takie właściwości materiału siewnego jak masa tysiąca ziaren oraz zdolność kiełkowania.
Najprościej jest obliczyć ilość wysiewu mnożąc zakładaną obsadę razy masę tysiąca nasion i tak otrzymany wynik dzielimy przez zdolność kiełkowania. Kupując materiał siewny właśnie od masy tysiąca ziaren oraz od zdolności kiełkowania w dużej mierze zależy ile kilogramów ziarna wysiejemy na hektar. Oczywiście obsada też w dużym stopniu wpływa na ilość wysiewu, ale nie zależy już ona tak od jakości dostarczonego materiału siewnego.
Dla przykładu obliczmy normę wysiewu pszenicy ozimej, którą chcemy wysiać w obsadzie 300 roślin na metrze. Mamy tę samą odmianę pszenicy z dwóch różnych partii. Masa tysiąca ziaren pszenicy z pierwszej partii wynosi 38 gram i zdolność kiełkowania to 95 %, natomiast druga partia posiada masę 1000 ziaren 55 g i zdolność kiełkowania również na poziomie 95%. Przy tej samej obsadzie musimy wysiać 120 kg/ha pszenicy z partii pierwszej, oraz aż 174kg/ha pszenicy z partii drugiej.
Podsumowując, gdy jest drogi materiał siewny warto zwrócić uwagę na jego parametry jakościowe takie jak: masa tysiąca nasion oraz zdolność kiełkowania. One decydują o prawdziwej wartości nasion i ostatecznej wadze wysianego na hektar materiału siewnego. Ponadto, kierujmy się zalecaną przez hodowców zalecaną obsadą roślin dostosowaną do terminu siewu. W dzisiejszych czasach nie opłaca się i nie zaleca się zwiększać obsady roślin. Wręcz przeciwnie, należy ją zmniejszać.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz