Będzie budżet państwa, to będą dopłaty do nasion
Kiedy rolnicy otrzymają dopłaty do materiału siewnego za 2019 rok? Niewykluczone, że dopiero, gdy będą już składać wnioski za rok bieżący. To nie tylko kwestia limitu de minimis, ale także budżetu państwa na 2020 rok.
Jesienią ub.r. gospodarze spodziewali się na kontach pieniędzy z tytułu dopłat do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Tymczasem ministerstwo rolnictwa poinformowało, że nic z tego.
Zmienił się termin naboru wniosków o dopłaty do materiału siewnego
W związku z przewidywanym wówczas wyczerpaniem się limitu skumulowanej pomocy de minimis w rolnictwie, przełożono przekazywanie dopłat na początek 2020 roku.
Nie ustalono jednak stawek. Ta kwestia jest przedmiotem dyskusji i zapytań, w tym także poselskich.
W odpowiedzi na jedną z interpelacji minister Jan Krzysztof Ardanowski przyznał, że udzielenie dopłat będzie możliwe w 2020 r., po "odnowieniu" wymienionego limitu. Kiedy dokładnie i w jakiej wysokości?
"Prace nad projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany za 2019 r. będą kontynuowane po uchwaleniu przez parlament RP ustawy budżetowej na 2020 r. Od przebiegu prac nad ww. ustawą zależy termin ogłoszenia i wysokość stawek dopłat za 2019 r." - poinformował szef resortu rolnictwa.
Produkcja materiału siewnego z dofinansowaniem
Sejm zaczął pracę nad budżetem 9 stycznia. Według harmonogramu prac, ma go przyjąć 14 lutego, a do 25 marca rozpatrzyć poprawki Senatu. Później dokument trafi do prezydenta.
Jeśli dodać do tego czas potrzebny na przygotowanie do rozpoczęcia przekazywania dopłat, niewykluczone jest, że pieniądze za 2019 r. będą trafiać na konta rolników, gdy będą musieli składać wnioski o dopłaty do nasion za 2020 r.
Będzie to okres od 25 maja do 25 czerwca - za sprawą niedawnej zmiany w przepisach (do tej pory gospodarze mieli czas od 15 stycznia do 25 czerwca).
Warto dodać, że liczba wnioskodawców w zakresie dopłat do materiału siewnego w ostatnich latach minimalnie rosła: 2017 r. - 65,6 tys.; 2018 r. - 66,8 tys.; 2019 r. - 69,9 tys.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś