Horsch pokazał nowe maszyny
Podczas dzisiejszej (25 września) konferencji prasowej zorganizowanej w miejscowości Schwandorf w Niemczech, firma Horsch zaprezentowała w swoich maszynach najnowsze rozwiązania techniczne.
Siewniki Horscha z nową redlicą TurboDisc
Większość proponowanych zmian i rozwiązań dotyczy głównie siewników i maszyn uprawowych oraz opryskiwaczy.
Avatar SD
Jedną z nowych konstrukcji jest siewnik Avatar SD, przeznaczony do siewu bezpośredniego. Charakterystyczną cechą tej maszyny jest nowa, jednotalerzowa redlica o nazwie SingleDisc, uzyskująca nacisk na glebę 200 kG.
Siewniki te będą budowane w szerokościach roboczych: 4 / 6 /12 m. Natomiast pojemności zbiorników będą wynosić: 1500 l w maszynach 4-metrowych, 3500 l w 6-metrowych oraz 12000 l w maszynach o szerokości 12 m.
MiniDrill
Niemiecki producent zaprezentował również siewnik do poplonów o nazwie MiniDrill. Jest to propozycja całkowicie skonstruowana przez inżynierów Horscha. Siewnik mieści 400 l nasion, a element je dozujący stanowi skróconą wersję systemu siewnego maszyn Pronto i jest zasilany elektrycznie. Zakres wysiewu nasion na 1 ha wynosi od 160 do 260 kg, w zależności od szerokości roboczej agregatu, na którym zamocujemy siewnik.
Dla maszyn 4-metrowych, MiniDrill ma montowanych 6 wylotów nasion, a dla szerokości 5 m i większej, producent montuje 12 wylotów. Jest to podyktowane uzyskaniem optymalnego, równomiernego rozkładu poprzecznego nasion.
Redlica Ultra LD
Jest to zupełnie nowa konstrukcja redlicy zębowej Horscha. Jest ona przeznaczona dla wszystkich siewników Focus i kultywatorów. Redlica została pokryta warstwą twardego i odpornego na ścieranie materiału, co pozwala na jej długą pracę. Jak podaje producent – zęby te są odporne na zapychanie, wpływają na łatwiejsze przewietrzanie gleby, a co najważniejsze – głęboko penetrują warstwę orną, nie powodując wyciągania dużych grud.
Leeb LT
Jest to opryskiwacz przyczepiany, który ma utorować drogę niemieckiego producenta w segmencie maszyn o pojemnościach 4 i 5 tys. litrów. Ich zbiorniki są wykonane z tworzywa sztucznego.
Maszyny będą dostępne w trzech standardach wyposażenia: Eco, CCS, oraz CCS Pro. Eco będzie miał podstawowe wyposażenie, m.in. pompę membranowo-tłokową. Średnia linia to CCS z wyposażeniem ułatwiającym oczyszczania wnętrza zbiornika głównego (tzw. Continuous Cleaning System. Wersja najbogatsza zawierać ma nowoczesną elektronikę, odpowiadającą wyposażeniu klasy Premium opryskiwaczy Leeb GS.