Czeski Farmet to już sprawdzona marka na naszym rynku. Wśród bogatej oferty sprzętu uprawowego tej firmy wyróżniają się krótkie brony talerzowe Softer przeznaczone do pracy na głębokościach 5-12 cm.
Firma z Zambrowa ma w ofercie krótką bronę talerzową. Jest to narzędzie dwubelkowe o szerokości roboczej 3 m. Agregaty te mają talerze o średnicy 610 lub 590 mm. Rozstaw elementów roboczych w rzędzie wynosi 250 mm. Na jednej belce...
Seria bron Softer, która zastąpiła talerzówki Farmet Disker, składa się z siedmiu modeli o szerokościach roboczych od 2,9 do 10,88 m. Oczywiście mniejsze urządzenia zawieszane są na TUZ-ie ciągnika (2,9; 4,5 i 6 m). Ponadto tak jak wersje szersze (4,6; 6; 7,65 i 10,88 m), również i one mogą być wyposażone w zaczep (wersje półzawieszane). Wszystkie brony Softer złożone do pozycji transportowej nie przekraczają szerokości 3 i wysokości 4 m – nawet wersja uprawiająca w czasie jednego przejazdu prawie 11-metrowy pas gleby. Czeski producent w nazwach Softerów stosuje oznaczenia literowe: „N” to brona zawieszana, „NS” zawieszana składana i „PS” półzawieszana składana.
Dwa rzędy talerzy
Budowa bron Softer oparta jest na ramie, na której osadzone są dwa rzędy talerzy zębatych o średnicy 510 mm. Ich słupice mocowane są poprzez cztery gumowe wałki, których zadaniem jest amortyzowanie uderzeń dysków w kamienie. Talerze są montowane na bezobsługowych łożyskach (bez smarowniczek), które oczywiście są szczelnie zamknięte oraz zabezpieczone przed wnikaniem brudu i wilgoci. Jak zapewniają inżynierowie firmy Farmet, stały kąt natarcia talerzy na glebę został tak dobrany, aby zapewnić dobre wymieszanie resztek roślinnych oraz łatwe zagłębianie się w suchej i twardej glebie. Nawet przy częściowym zużyciu talerze nie tracą ustalonego fabrycznie kąta natarcia.
Po bokach brony znajdują się deflektory. Zadaniem tych bocznych osłon regulowanych w pionie i poziomie jest zapobieganie tworzenia się nierówności na brzegach poszczególnych przejazdów roboczych.
Różne wały
Za dwoma rzędami talerzy Softera można zamontować wały dogniatające różniące się budową i wielkością (średnicą): LTX (586 mm), segmentowy (540 mm), talerzowy (580 mm), rurowy (510 mm), ring (500 mm) lub wały podwójne (ring 2 x 540 mm, rurowo-strunowy 400/350 mm). Do pracy na glebach mokrych i lepkich przeznaczone są przede wszystkim wały: gumowy LTX i ring.
Co ciekawe, sposób mocowania i budowa ramy, na której osadzony jest ostatni podzespół agregatu, w pewnym zakresie pozwala kopiować powierzchnię wałowanego podłoża. Ponadto w momencie mocnego uderzenia wału w duży kamień mogą zostać ścięte bezpieczniki w postaci śrub o wyliczonej przez inżynierów Farmeta wytrzymałości. Oczywiście chroni to wał przed uszkodzeniem.
Nasi południowi sąsiedzi zabezpieczyli również tłoczyska wysuniętych siłowników hydraulicznych Softera przed ewentualnymi uderzeniami kamieni i grud wyrzucanych spod pracujących talerzy roboczych. Po prostu od spodniej strony zabezpieczają je solidne metalowe osłony.