Co pomogło wschodom kukurydzy?
Siewy kukurydzy za nami. Co sprzyjało jej wschodom, a co je utrudniało? Sprawdźmy to.
W tym roku, pogoda sprzyjała zasiewom kukurydzy, opadów nie było wiele, co pozwoliło rolnikom na ciągłą pracę, bez dłuższych przerw.
Kukurydza dotknięta przez suszę
Dobrym rozwiązaniem tej wiosny był siew w mulcz, w technologii Strip-Till. Na nieruszonych od jesieni polach, przykrytych cienką warstwą resztek pożniwnych (lub poplonu), doskonale utrzymała się wilgoć. Można było zaobserwować wilgotną, wręcz mokrą glebę spod spodu. Poprawiło to znacznie warunki do kiełkowania oraz wschodów nasion kukurydzy.
W obliczu suszy, która kolejny rok z rzędu zaczyna się pogłębiać, warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób ograniczyć parowanie wody z gleby. Opisany wyżej przykład pasowego siewu kukurydzy, z maksymalnym ograniczeniem uprawy gleby, jest jednym z przykładów, jak tą wilgoć w glebie zatrzymać.
Warto przypomnieć, że w technologii Strip-Till (pasowej) uprawa odbywa się tylko i wyłącznie w pasach, w których umieszczone będą nasiona. Za jednym przejazdem odbywa się spulchnienie gleby, wysiew nawet dwóch rodzajów nawozów oraz siew nasion. W czasach, gdzie koszty uprawy ciągle rosną ze względu na drożejące paliwo, nawozy, etc., technologia uprawy pasowej jest ciekawym i wartym uwagi rozwiązaniem.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz