Konfrontacje "Drogi do AgroSukcesu" na WRiE SGGW
Do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie po 3 latach nieobecności spowodowanej pandemią powróciły 19 stycznia 2023 r. Konfrontacje "Drogi do AgroSukcesu". Jedno ze spotkań miało miejsce na Wydziale Rolnictwa i Ekologii.
Studenci WRiE oraz pracownicy Instytutu Rolnictwa SGGW spotkali się z Wiesławem Skopem, przedsiębiorczym rolnikiem, laureatem krajowym konkursu AgroLiga 2021, prowadzącym wraz z synem w miejscowości Jerzmanice Zdrój w woj. dolnośląskim 130-hektarowe gospodarstwo rolne, specjalizujące się w produkcji roślinnej (pszenica ozima, rzepak ozimy, kukurydza na ziarno, bobik, groch oraz gryka). Do przechowywania zebranych plonów zbóż i rzepaku służą silosy o łącznej pojemności 1 400 ton ziarna. W gospodarstwie prowadzona jest także pasieka.
Rolnicy protestowali w Hrubieszowie
Gospodarstwo posiada kompletny park maszynowy do uprawy, siewu, nawożenia, ochrony roślin i zbioru oraz stosuje innowacyjne rozwiązania w zakresie technologii produkcji (strip-till i no-till). Stosowanie międzyplonów z dużym udziałem roślin bobowatych grubonasiennych sprzyja utrzymaniu gleby w bardzo dobrej kulturze i zapewnia jej wysoką produktywność.
Od 2021 r. w gospodarstwie funkcjonuje instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kW oraz instalacja słoneczna do ogrzewania wody.
Wystąpienie Wiesława Skopa i jego syna spotkało się z dużym zainteresowaniem studentów WRiE i wywołało wiele pytań.
Prowadzącym spotkanie był Wojciech Pysiak, rolnik ze Zdziechowa Radomia, towarowy producent trzody chlewnej i właściciel przydomowej masarni, Mistrz Krajowy AgroLigi 2011, Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP 2011, przewodniczący Kapituły Konkursowej AgroLigi w kategorii Rolnicy corocznie wizytującej rolników wybranych na Mistrzów Wojewódzkich przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz