Uprawa konserwująca to przyszłość
Konserwująca uprawa roli, stan obecny i perspektywy to temat wykładu jaki wygłosił dr hab. Tomasz Piechota z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na kolejnym spotkaniu Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Agronomicznego, który odbył się 8 kwietnia br. Oczywiście, z uwagi na epidemię koronawirusa wykład odbył się on-line.
Dr hab. Tomasz Piechota przedstawił systemy uprawy roli, ich wady i zalety. Zwrócił uwagę, że nie każde uproszczenie jest uprawą konserwującą. Aby o niej mówić konieczne jest:
- ograniczenie do minimum uprawy roli;
- stałe pokrycie powierzchni gruntu;
- zapewnienie bioróżnorodności;
- troska o materię organiczną w glebie.
Przez ponad 60 lat badali wpływ płodozmianu na plony. Wyniki są jednoznaczne
W USA za uprawę konserwując (conservation tillage) uważa się system, w którym co najmniej 30 proc. powierzchni gleby jest pokryte przez resztki pożniwne.
W podsumowaniu prelegent stwierdził, że rolnictwo konserwujące odznacza się wysokim wykorzystaniem zasobów naturalnych, pracy ludzkiej i środków produkcji. Jego cechą jest globalność i możliwość zastosowania rozwiązań dostosowanych do lokalnych warunków.
Uprawa konserwująca może zyskać na znaczeniu i być promowana ze względu na korzystne efekty dla całego społeczeństwa. Chodzi o sekwestrację (zatrzymywanie) dwutlenku węgla, a przez to mitygację, czyli ograniczanie emisji gazów cieplarnianych.
Pytania do prelegenta zadawali studenci kierunku Rolnictwo Wydziału Rolnictwa i Biologii SGGW w Warszawie oraz pracownicy Katedry Agronomii Instytutu Rolnictwa. W dyskusji brał też udział prof. Jan Žukovskis z Kowna.
Następne spotkanie, również w formie zdalnej, odbędzie się 6 maja 2021 r. Prelegentem będzie dr Yunus Emre Şekerli-Hatay Mustafa Kemal University, Antakya (Turcja), który przedstawi temat "Wykorzystanie czujników zbliżeniowych do oceny stanu murawy (trawnika)" (Proximal sensing systems in turfgrass management). W spotkaniu zdalnie może wziąć udział każdy chętny. Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.agrobiol.sggw.waw.pl/pta/
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz