Wybuchło 93 ognisko ASF. Mamy również osiem przypadków u dzików

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
01-09-2017,16:30 Aktualizacja: 01-09-2017,16:29
A A A

Wirusa ASF wykryto u 10 dzików, czterech odstrzelonych oraz sześciu padłych co składa się na osiem nowych przypadków. Wszystkie dotyczą województwa lubelskiego. Pojawiło się również nowe ognisko u świń w tym samym województwie.

Ognisko ASF nr 93 od 17 lutego 2014 r., a 70 od 8 czerwca tego roku, stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 31 sierpnia br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

eksport wieprzowiny do japonii, regionalizacja, asf, krzysztof jurgiel

Japonia zezwoliła na eksport polskiej wieprzowiny z 13 województw

Rząd Japonii uwzględnił regionalizację w Polsce i zezwolił na eksport wieprzowiny z Polski poza trzema województwami: mazowieckim, podlaskim i lubelskim - poinformował w piątek Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa. Dodał, że liczy, iż...

Świnie zakażone wirusem ASF wykryto w gospodarstwie, w którym utrzymywano 5 zwierząt położonym w gminie Międzyrzec Podlaski w powiecie bialskim w województwie lubelskim.

Główny lekarz weterynarii poinformował również wystąpieniu ośmiu nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików.

Przypadek ASF nr 454 stanowi dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Dołhołęka leżącej w gminie Międzyrzec Podlaski w powiecie bialskim w odległości ok. 36 km od granicy polsko - białoruskiej.

asf, tuczniki, zakłady mięsne, hodowcy świń

ASF. Hodowcy mają problem ze sprzedażą zdrowych tuczników

Rolnicy produkujący trzodę chlewną w terenie bezpośrednio zagrożonym występowaniem afrykańskiego pomoru świń skarżą się, że zakłady mięsne nie chcą kupować ich tuczników. Za pośrednictwem Krajowego Związku Pracodawców...

Przypadek ASF nr 455 stanowią dwa dziki odstrzelone w pobliżu miejscowości Małaszewicze Duże leżącej w gminie Terespol w powiecie bialskim w odległości ok. 9 km od granicy polsko - białoruskiej.

Przypadek ASF nr 456 stanowią zwłoki dwóch dzików znalezione w pobliżu miejscowości Luta leżącej w gminie Włodawa w powiecie włodawskim w odległości ok. 11 km od granicy polsko - białoruskiej.

Zwłoki dzika stanowią 457 przypadek. Zostały one znalezione w pobliżu miejscowości Żłobek leżącej w gminie Włodawa w powiecie włodawskim w odległości ok. 3 km od granicy polsko - ukraińskiej.

Przypadek ASF nr 458 stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Wilczyn leżącej w gminie Biała Podlaska w powiecie bialskim w odległości ok. 17 km od granicy polsko - białoruskiej.

asf, dziki, ognisko asf, bioasekuracja

ASF. Odszkodowania za 35 tysięcy ubitych świń

Program dobrowolnych rezygnacji z hodowli świń na terenach zagrożonych ASF został podsumowany przez resort rolnictwa. Odszkodowania za zabite bądź ubite tuczniki otrzyma około 2700 rolników - informuje TVP 1. Inspekcja weterynaryjna...

Zwłoki dzika stanowią 459 przypadek. Zostały one znalezione w pobliżu miejscowości Pereszczówka leżącej w gminie Biała Podlaska w powiecie bialskim w odległości ok. 39 km od granicy polsko - białoruskiej.

Przypadek ASF nr 460 stanowi dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Kościeniewicze leżącej w gminie Piszczac w powiecie bialskim w odległości ok. 21 km od granicy polsko - białoruskiej.

Przypadek ASF nr 461 stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Kolonia Rogoźnica leżącej w gminie Międzyrzec Podlaski w powiecie bialskim w odległości ok. 33 km od granicy polsko - białoruskiej.

Wszystkie przypadki ASF zostały potwierdzone badaniami laboratoryjnymi wykonanymi w krajowym laboratorium referencyjnym. Od padłych i ustrzelonych zwierząt pobrano próbki do badań laboratoryjnych w ramach monitoringu tej choroby. Ich zwłoki zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA