ASF. Odszkodowania za 35 tysięcy ubitych świń
Program dobrowolnych rezygnacji z hodowli świń na terenach zagrożonych ASF został podsumowany przez resort rolnictwa. Odszkodowania za zabite bądź ubite tuczniki otrzyma około 2700 rolników - informuje TVP 1.
Inspekcja weterynaryjna wyliczyła, że rolnicy którzy dobrowolnie zrezygnowali z dalszej hodowli świń posiadają od kilku do kilkudziesięcioleciu sztuk tych zwierząt.
Ognisko ASF nr 92. Tym razem w woj. mazowieckim
Hodowcy prowadzący małe gospodarstwa nie chcą więc ponosić kosztów związanych z bioasekuracją.
Rolnicy z województw podlaskiego, lubelskiego oraz mazowieckiego, jak informuje TVP 1, otrzymają odszkodowania i rekompensaty za ubite 35 tysięcy świń.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeznaczyło na ten cel około 30 milionów złotych.
ARiMR dofinansuje budowę ogrodzenia lub basenu dezynfekcyjnego
Kontrole inspekcji weterynaryjnej na terenach zagrożonych wirusem afrykańskiego pomoru świń ruszą w przyszłym miesiącu czyli we wrześniu.
Weryfikowane będą złożone oświadczenia o zaprzestaniu hodowli oraz te gospodarstwa, które zdecydowały się spełnić zasady bioasekuracji.
- Sukcesywne kontrole rozpoczną się może od połowy września. Wtedy jeśli gospodarstwo nie będzie spełniało wymagań otrzyma decyzję o czasowym zakazie utrzymania świń czyli tak jak trwa program do 2018 roku. Otrzymają odszkodowanie za ubite lub zabite świnie, ale nie otrzymają już żadnej rekompensaty z agencji restrukturyzacji - mówił dla TVP 1 Krzysztof Jażdżewski, zastępca głównego lekarza weterynarii.
- Książki warte polecenia: Sygnały świń