ASF. Odszkodowania za 35 tysięcy ubitych świń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
30-08-2017,16:30 Aktualizacja: 30-08-2017,16:40
A A A

Program dobrowolnych rezygnacji z hodowli świń na terenach zagrożonych ASF został podsumowany przez resort rolnictwa. Odszkodowania za zabite bądź ubite tuczniki otrzyma około 2700 rolników - informuje TVP 1.

Inspekcja weterynaryjna wyliczyła, że rolnicy którzy dobrowolnie zrezygnowali z dalszej hodowli świń posiadają od kilku do kilkudziesięcioleciu sztuk tych zwierząt.

asf, ognisko asf, trzoda chlewnia, wirus asf

Ognisko ASF nr 92. Tym razem w woj. mazowieckim

Główny lekarz weterynarii poinformował o stwierdzeniu 92 ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce począwszy od 17 lutego 2014 r. To zarazem 69 ognisko, które wybuchło w tym roku tj. od 8 czerwca. Ognisko afrykańskiego pomoru świń nr...

Hodowcy prowadzący małe gospodarstwa nie chcą więc ponosić kosztów związanych z bioasekuracją.

Rolnicy z województw podlaskiego, lubelskiego oraz mazowieckiego, jak informuje TVP 1, otrzymają odszkodowania i rekompensaty za ubite 35 tysięcy świń.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeznaczyło na ten cel około 30 milionów złotych.

Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej

ARiMR dofinansuje budowę ogrodzenia lub basenu dezynfekcyjnego

Wnioski o dofinansowanie na wykonanie ogrodzenia chlewni czy utworzenie lub zmodernizowanie basenu dezynfekcyjnego można składać od 28 września do 27 października w oddziale regionalnym agencji.   Wsparcie na "Inwestycje zapobiegające...

Kontrole inspekcji weterynaryjnej na terenach zagrożonych wirusem afrykańskiego pomoru  świń ruszą w przyszłym miesiącu czyli we wrześniu.

Weryfikowane będą złożone oświadczenia o zaprzestaniu hodowli oraz te gospodarstwa, które zdecydowały się spełnić zasady bioasekuracji.

- Sukcesywne kontrole rozpoczną się może od połowy września. Wtedy jeśli gospodarstwo nie będzie spełniało wymagań otrzyma decyzję o czasowym zakazie utrzymania świń czyli tak jak trwa program do 2018 roku. Otrzymają odszkodowanie za ubite lub zabite świnie, ale nie otrzymają już żadnej rekompensaty z agencji restrukturyzacji - mówił dla TVP 1 Krzysztof Jażdżewski, zastępca głównego lekarza weterynarii.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA