Wieprzowina z Unii Europejskiej wciąż trafia do Wielkiej Brytanii. Sprzeciwiają się temu członkowie Organizacja National Farmers Union of Scotland, którzy apeluje aby nie sprowadzać wieprzowiny z państw dotkniętych ASF.
NFU Scotland apeluje do rządu UK o wstrzymanie importu wieprzowiny z państw zmagających się z ASF. Foto_Remigiusz...
Organizacja National Farmers Union of Scotland (NFU Scotland) apeluje do rządu Wielkiej Brytanii o zaprzestanie importu wieprzowiny z Unii Europejskiej. Chodzi głównie o mięso wieprzowe pochodzące z państw, gdzie potwierdzono obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).
NFU Scotland jest organizacją, która promuje i chroni interesy lokalnego przemysłu rolnego. Jej przedstawiciele wezwali rząd Wielkiej Brytanii do zaprzestania importu wieprzowiny z krajów unijnych, gdzie potwierdzono obecność ASF, w tym z Niemiec, Rumunii oraz z Polski.
Tuczniki na rynku krajowym na przełomie listopada i grudnia podrożały. Podobne trendy dotyczą rynku Unii Europejskiej, gdzie średnia cena w skupie była nieznacznie wyższa niż przed tygodniem. Żywiec wieprzowy na rynku krajowym w dniach...
Zdaniem ekspertów, jak podaje euromeatnews.com, zablokowanie importu wieprzowiny z tych państw zmniejszy ryzyko przedostania się ASF do Wielkiej Brytanii. Obawiają się oni ekonomicznych skutków wtargnięcia wirusa na Wyspy Brytyjskie.
W piśmie skierowanym do posła George'a Eustice, sekretarza stanu ds. środowiska, żywności i spraw wiejskich, napisano o obawach członków NFU Scotland dotyczących ASF.
Podkreślają oni, że od stycznia 2021 r. nie przeprowadzono żadnych kontroli importowanej z UE wieprzowiny. Wirus ASF powoduje poważne zagrożenie bezpieczeństwa biologicznego dla kraju i zdaniem ekspertów nie można pozwolić na to, aby trwało to dalej.
ASF rozprzestrzenia się szybko w Europie Wschodniej, a sytuacja z upływem czasu się pogarsza. Rząd Wielkiej Brytanii nie podjął dotychczas żadnych działań z powodu obaw związanych z naruszeniem umowy o handlu i współpracy.
Działania takie są możliwe w sytuacji kiedy Europa będzie miała trudności z kontrolowaniem epidemii, co zdaniem Brytyjczyków ma obecnie miejsce.
Przedstawiciele NFU Scotland zachęcają do podjęcia działań w celu zapobiegania dewastacji brytyjskiego sektora trzody chlewnej i zaprzestania importu wieprzowiny z krajów UE.
Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ