Wiele gmin uwolnionych od ograniczeń związanych z ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-11-2018,10:10 Aktualizacja: 22-11-2018,10:16
A A A

Komisja Europejska zgodziła się na uwolnienie od ograniczeń związanych z wystąpieniem ASF 60 polskich gmin. Polska wystąpiła do Brukseli o zniesienie restrykcji w kolejnych gminach.

"Od 19 września nie zanotowano Polsce ognisk ASF. To efekt bardzo dobrej pracy służb weterynaryjnych i wdrażania zasad bioasekuracji przez rolników" - stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski, cytowany w komunikacie.

asf w polsce, walka z asf w polsce, hodowla trzody chlewnej, program bioasekuracji

Minister Ardanowski zapewnia: zapanowaliśmy nad ASF

- Ciągle należy twardo trzymać rękę na pulsie, ale wygląda na to, że zapanowaliśmy nad afrykańskim pomorem świń w Polsce - powiedział w środę Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. W radiu Wnet szef resortu wypowiedział się m.in. na temat...

"W związku ze spełnieniem niezbędnych wymogów, strona polska przed posiedzeniem Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz, które odbyło się w połowie października, przedłożyła Komisji Europejskiej propozycję zmiany regionalizacji i zniesienia niektórych obszarów objętych restrykcjami. Podczas głosowania nasza propozycja została zaakceptowana, w następstwie czego około 60 gmin zostało uwolnionych z ograniczeń i już następuje w nich odtwarzanie produkcji" - czytamy dalej.  

Jak informuje resort, w połowie listopada Główny Lekarz Weterynarii przekazał do KE wykaz kolejnych obszarów zagrożonych, wraz z wnioskiem o uchylenie w nich dotychczas obowiązujących restrykcji i przywrócenie tym terenom statusu obszarów objętych ograniczeniami lub obszarów ochronnych.

Chodzi o zmianę statusu tych gmin, tak by hodowca mógł sprzedać żywiec do dowolnej rzeźni, a nie wskazanej przez służby weterynaryjne. Oznacza to także, że mięso uzyskane od świń hodowanych na obszarze, gdzie restrykcje zostały ograniczone, może być sprzedawane do krajów UE.

Ostateczna decyzja w tym zakresie zostanie podjęta przez Komisję Europejską po analizie wniosku, który dotyczy gmin w województwach: lubelskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i podkarpackim.

Zniesienie obszarów zagrożenia wiąże się z liberalizacją ograniczeń dotyczących możliwości przewożenia świń, jak również mięsa wieprzowego i innych produktów pozyskanych od świń.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA