W Wielkopolsce ma powstać ogromny zakład mięsny. Konsultacje są w toku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
14-01-2017,15:15 Aktualizacja: 14-01-2017,15:56
A A A
Zatrudnienie nawet 3 tys. pracowników, 15 tys. świń ubijanych na dobę - tak ma działać potężny zakład mięsny firmy Animex. Inwestycja była w ostatnich dniach przedmiotem konsultacji społecznych w gminie Wągrowiec w Wielkopolsce.
 
Zakład ma powstać na kilkudziesięciu hektarach ziemi w obrębie miejscowości Łęgowo. "Potencjalny inwestor rozważa lokalizację najnowocześniejszego zakładu mięsnego w Europie z planowanym zatrudnieniem 1500-3000 osób w gminie Wągrowiec, ze względu na bliskość licznych dostawców trzody chlewnej. Wielkopolska jest jednym z najważniejszych w Polsce regionów pod względem hodowli świń. Blisko 37 proc. krajowego pogłowia pochodzi właśnie z województwa wielkopolskiego" - czytamy w serwisie informacyjnym gminy.

wieprzowina, produkcja wieprzowiny, handel wieprzowiną, eksport wieprzowiny

Spada eksport wieprzowiny. Konkurencja oferuje tańsze produkty

W pierwszych dziesięciu miesiącach 2016 roku UE wyeksportowała na rynki krajów trzecich ponad 3,3 mln ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych (w wadze produktu). To o 26 proc. więcej niż rok wcześniej. Eksperci...
Samorząd zaznacza, że firma podejmie decyzję o realizacji inwestycji "po przeanalizowaniu wszystkich możliwości i określeniu warunków potencjalnej współpracy".
 
10 stycznia przedstawiciele Animeksu spotkali się więc z lokalnymi władzami, mediami i właścicielami działek pod planowaną budowę zakładu. Rozmawiano też z mieszkańcami sołectw.
 
Przedsiębiorstwo już od dłuższego czasu planuje otwarcie nowego zakładu przetwórstwa wieprzowiny. Ma być bardzo nowoczesny, tak by nie był uciążliwy (m.in. w kwestiach zapachowych) dla okolicznej kudności.
 
Animex rozważa różne lokalizacje. Pod uwagę poważnie brany jest też Rawicz (woj. wielkopolskie), gdzie pod koniec ubiegłego roku odbyły się już spotkania w tej sprawie.
 
Spółka należy do liderów branży mięsnej w Polsce. Posiada zakład pierzarski i 8 mięsnych, rozmieszczonych na terenie całego kraju. Jest właścicielem takich marek, jak m.in. Krakus, Morliny czy Berlinki. 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA