Spada eksport wieprzowiny. Konkurencja oferuje tańsze produkty

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
13-01-2017,9:30 Aktualizacja: 13-01-2017,10:11
A A A

W pierwszych dziesięciu miesiącach 2016 roku UE wyeksportowała na rynki krajów trzecich ponad 3,3 mln ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych (w wadze produktu). To o 26 proc. więcej niż rok wcześniej.

Eksperci Komisji Europejskiej podkreślają, że pozwoliło to na złagodzenie presji podażowej na rynku Wspólnoty i wzrost cen. W strukturze towarowej sprzedaży największy udział miały mięso mrożone (51 proc.), podroby i słonina (41 proc.), których wysłano poza Unię odpowiednio o 44 i 20 proc. więcej - informuje FAMMU/FAPA.

spadek spożycia wieprzowiny, Niemcy, mięso wieprzowe

Spożycie wieprzowiny w Niemczech spada

Konsumpcja mięsa wieprzowego w Niemczech spada, podczas gdy spożycie innych mięs rośnie. W 2016 r. Niemcy zjedli 35,8 kg wieprzowiny na osobę, to o 11 proc. mniej w stosunku do rekordowego 2011 r. – informuje Krajowy Związek...

Spadł natomiast wywóz świeżego mięsa (23 proc.), kiełbas i przetworów (9 proc.) oraz żywca (56 proc.). Eksport stopniowo obniża się jednak od sierpnia ze względu na spadek popytu ze strony Chin i Japonii oraz większe dostawy tańszej wieprzowiny z USA i Brazylii na tamtejsze rynki.

W październiku dynamika wzrostu unijnego wywozu mięsa wieprzowego wyniosła już tylko 0,5 proc. do 180 tys. ton i była najniższa od początku minionego roku. Ze względu na wzrost cen jednostkowych wartość sprzedaży w tym miesiącu poszła w górę o 11 proc. do 457 mln euro.

Największymi dostawcami mięsa i produktów wieprzowych na rynki trzecie były tradycyjnie Niemcy, Hiszpania i Dania. Z grona ważniejszych eksporterów wszystkie kraje zanotowały wyższy wywóz - przede wszystkim Hiszpania, Wielka Brytania, Polska i Niemcy. Głównymi odbiorcami towarów od stycznia do października były kraje azjatyckie: Chiny, Hongkong, Japonia, Korea Płd. i Filipiny.

Książki warte polecenia: Sygnały świń

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA