Sznurek zamiast igły – nowa metoda kontrolowania zdrowia świń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
23-01-2015,10:40 Aktualizacja: 23-01-2015,10:49
A A A

Ocena statusu zdrowotnego stada najczęściej polega na pobieraniu próbek krwi przez lekarza weterynarii i przesyłaniu ich do badań laboratoryjnych. Okazuje się, że przydatny do badań jest także płyn z jamy ustnej świń, który hodowcy mogą pobrać sami.

Płyn z jamy ustnej może zawierać przeciwciała oraz antygeny charakterystyczne dla różnych drobnoustrojów. Dlatego jest on dobrym materiałem badawczym, który daje hodowcy wiele cennych informacji. Wystarczy go pobrać i przesłać do laboratorium.

W tym celu służy bawełniany sznurek, który należy powiesić na wysokości 20-30 cm od posadzki tak, aby nie dotykał podłogi. Najlepiej wywiesić sznur rano, kiedy zwierzęta są najbardziej aktywne. Doświadczenia terenowe pokazują, że w ciągu 20 minut większość z nich będzie go żuła.

Następnie wystarczy wycisnąć resztki śliny ze sznura. Nie można go zanieczyścić podczas pobierania. W tym celu stosuje się specjalny woreczek ochronny, na którego końcu znajduje się probówka. Wystarczy założyć woreczek na sznur, zacisnąć go dłonią i ściągać w dół sznura wyciskając płyn, który trafia bezpośrednio do pojemniczka.

Do badania laboratoryjnego wystarczy 1-2, a według niektórych opracować 4 ml płynu z jamy ustnej. Z jednego sznura można uzyskać nawet do 15 ml. Płyn należy pobierać możliwie szybko, ponieważ sznur wysycha.

Jedną z największych zalet tego badania jest fakt, że w przeciwieństwie do krwi próbkę płynu z jamy ustnej mogą pobierać i wysyłać do laboratorium sami hodowcy. Ponadto w ten sposób można szybko zbadać znacznie większą liczbę zwierząt. Pobieranie płynu, w przeciwieństwie do krwi, jest praktycznie bezstresowe dla zwierząt. Nie używamy w tym celu igieł ani narzędzi do poskramiania jak np. pętla ryjowa.

 

Więcej na temat metody pobierania płynu z jamy ustnej do badań laboratoryjnych będzie można przeczytać w nowym numerze "Hoduj z Głową Świnie".

 

 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA