PZŁ dostanie miliony złotych na kupno chłodni na upolowane dziki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-03-2018,9:50 Aktualizacja: 29-03-2018,9:51
A A A

Polski Związek Łowiecki otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prawie 5 mln zł na zakup 203 chłodni do przechowywania tusz dzików pozyskanych w strefach występowania ognisk wirusa ASF.

"Wobec ujawnienia i potwierdzenia wykrycia wirusa ASF u rosnącej liczby dzików na terenie Polski, zaistniała potrzeba zmniejszenia ich populacji oraz przebadania jak największej liczby zwierząt, w celu zahamowania procesu rozprzestrzeniania się wirusa. Wraz z odstrzałem znacznej liczby dzików konieczne jest ich bezpieczne magazynowanie w chłodniach do czasu uzyskania wyników badań właściwych Inspektoratów Weterynarii" - podkreślił w komunikacie NFOŚiGW.

populacja dzików, przypadek asf, dziki, odstrzał dzików

Dziki z ASF same padają. Mamy tylko dwa odstrzelone osobniki

Główny lekarz weterynarii poinformował o nowych przypadkach afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie Polski. Padłe oraz odstrzelone zwierzęta zostały znalezione w okresie od 13 do 18 marca na terenie czterech województw,...

Chłodnie mają zostać zakupione do końca sierpnia. Zostaną rozstawione na terenie czterech województw: podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego, a także w miejscach ewentualnego wystąpienia nowych ognisk ASF. Chłodnie zostaną przekazane w użyczenie poszczególnym kołom łowieckim.

NFOŚiGW przypomniał, że obecnie wszystkie dziki pozyskane w strefach objętych ASF - bez względu na ich stan epidemiologiczny - trafiają do utylizacji. "Dzięki przedmiotowemu projektowi, dziki z chłodni, których badania nie wykażą zarażeniem ASF, zostaną przekazane do przetwórstwa i konsumpcji, przez co zmniejszy się również ilość potencjalnych odpadów w środowisku" - dodano.

Wirus ASF pojawił się w Polsce w lutym 2014 r. prawdopodobnie od chorych dzików, które przedostały się z Białorusi.

Od tego czasu w kraju wykryto 108 ognisk tej choroby u świń i 1730 przypadków u dzików.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA