Dziki z ASF same padają. Mamy tylko dwa odstrzelone osobniki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
23-03-2018,17:00 Aktualizacja: 23-03-2018,12:32
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o nowych przypadkach afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie Polski. Padłe oraz odstrzelone zwierzęta zostały znalezione w okresie od 13 do 18 marca na terenie czterech województw, podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.

Główny lekarz weterynarii potwierdził wystąpienie kolejnych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików na terytorium Polski na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 13 - 18 marca 2018 roku.

główny lekarz weterynarii, program bioasekuracji, afrykański pomór świń, dokumenty

Bioasekuracja w związku ASF. Mamy wzory dokumentów

Hodowcy trzody chlewnej mają wiele pytań dotyczących prowadzenia dokumentacji w związku z obowiązkowym programem bioasekuracji. Dlatego główny lekarz weterynarii opracował dokumenty, które mogą być im pomocne. Program bioasekuracji od...

Dziki, u których stwierdzono wirusa wciąż w zdecydowanej przewadze padają same. W zestawieniach przygotowanych przez głównego lekarza weterynarii występują pojedyncze przypadki odstrzelonych zwierząt.

Wirusa ASF w okresie od 13 do 18 marca stwierdzono u 121 dzików Zaledwie dwa z nich zostały odstrzelone. Były to osobniki w wadze 30-33 kilogramy.

Padłe dziki stanowiły zarówno samice jak i samce w wadze od około 20 do 130 kilogramów oraz w wieku od kilku miesięcy do kilku lat. W przypadku niektórych szczątek niemożliwe było określenie płci zwierzęcia.

Szczegółowy opis najnowszych przypadków ASF można znaleźć tutaj.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA