Prokuratura połączy w jednym śledztwie wątki dotyczące ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-09-2016,14:45 Aktualizacja: 01-09-2016,15:09
A A A

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku będzie prowadziła śledztwo dotyczące rozprzestrzeniania się ASF w Podlaskiem - taką decyzję podjęła miejscowa prokuratura regionalna. Postępowanie obejmie wszystkie przypadki zakażenia świń w województwie podlaskim.

W Polsce odnotowano dotychczas 18 ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej, z czego 14 w województwie podlaskim. Wykrycie wirusa w gospodarstwach wiąże się z usypianiem wszystkich zwierząt w danej hodowli oraz z ograniczeniami na obszarach je otaczających.

afrykański pomór świń, asf, trzoda chlewna, handel trzodą chlewną, podlaska izba rolnicza

PIR domaga się działań w sprawie ASF. Ma osiem postulatów do rządu

Podlaska Izba Rolnicza domaga się od rządu podjęcia natychmiastowych działań w związku z trudną sytuacją na rynku trzody chlewnej i zbóż. "Niemalże od trzech lat czekamy na łagodzenie skutków ASF" - pisze Grzegorz...

Kilka dni temu Prokuratura Rejonowa w Zambrowie (Podlaskie) postawiła jednej osobie zarzuty transportu świń z naruszeniem wymagań weterynaryjnych i poświadczenie nieprawdy w dokumentach. Śledztwo rozpoczęło się po wykryciu jednego z ognisk ASF w gospodarstwie rolnym we wsi Zbrzeźnica.

Teraz Prokuratura Regionalna w Białymstoku zdecydowała, że miejscowa prokuratura okręgowa poprowadzi śledztwo szersze, dotyczące ASF w województwie podlaskim, którego częścią będzie też postępowanie przejęte z Zambrowa.

Jak wynika z komunikatu rzecznika prokuratury okręgowej prok. Joanny Dąbrowskiej, formalnie dotyczy ono sprowadzenia niebezpieczeństwa dla mienia w wielkich rozmiarach, poprzez szerzenie choroby zakaźnej w postaci wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Śledztwo obejmie wszystkie ujawnione w ostatnim czasie ogniska tej choroby u trzody chlewnej - powołany został zespół prokuratorów prokuratury okręgowej oraz funkcjonariuszy komendy wojewódzkiej policji w Białymstoku. Mają oni też współpracować z ABW, Urzędem Kontroli Skarbowej, celnikami i służbami weterynaryjnymi.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA