Podkarpacie może stać się nowym zagłębiem hodowli świń
21 marca firma Gobarto wspólnie z Podkarpackim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego zaprosiła rolników do Boguchwały na bezpłatne szkolenie "Nowoczesna produkcja, czyli jak zarabiać na produkcji trzody na globalnym rynku - aspekty produkcyjne, zdrowotne, finansowe".
Było to pierwsze spotkanie z cyklu Akademia Rolnika. Szkolenia te mają przybliżyć gospodarzom zagadnienia związane z nowoczesnymi technikami tuczu trzody chlewnej, efektywnego zarządzania gospodarstwem oraz opłacalnej hodowli świń.
Antybiotyki w produkcji świń są pod kontrolą
Jacek Jargiełłowicz przedstawił główne założenia programu Gobarto 500. Program ten ma na celu odbudowę sektora trzody chlewnej w Polsce.
Na czym polega? Plan współpracy firmy Gobarto i rolnika zakłada wybudowanie na gruncie należącym do gospodarza budynku inwentarskiego na 2000 sztuk trzody chlewnej. Przed rozpoczęciem współpracy rolnik musi obowiązkowo przejść szkolenie w Akademii Rolnika.
Dziki z ASF same padają. Mamy tylko dwa odstrzelone osobniki
Dr Artur Jabłoński z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach przedstawił wykład zatytułowany "Aktualne problemy w produkcji świń w Polsce. Jak wygrać z konkurencją?". Wskazał, że rezerwy w produkcji trzody chlewnej są w rozrodzie. Na opłacalność hodowli decydujący wpływ ma to, ile mamy prosiąt od lochy na rok. Obciążenie kosztami stada podstawowego jest podobne.
Podkreślił, że o rentowności fermy decyduje ilość zużytej paszy na jeden kilogram przyrostu. Przypomniał, jak ważna jest kondycja loch na każdym etapie. Locha nie może być ani za chuda, ani za gruba. Wskazał, że najlepszym bodźcem do rozrodu jest knur.
Zdaniem dr. Jabłońskiego, warto trzymać knura, który nie jest drogi w utrzymaniu, nawet starego, bo on działa hormonalnie poprzez odgłos, poprzez zapach, poprzez widok na lochy. Knur powinien przychodzić na sektor dwa razy dziennie i asystować przy inseminacji - tego się nie da zastąpić.
Bioasekuracja w związku ASF. Mamy wzory dokumentów
Przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaprezentowali działania agencji, służące bioasekurcyjnemu zabezpieczeniu ferm. Z kolei Łukasz Tomaszewski z Gobarto omówił zagadnienie, jak zacząć hodowlę trzody chlewnej. Przedstawił procedury, obowiązujące przy stawianiu budynków inwentarskich.
Dr Paweł Spyrka z firmy Gobarto radził, jak ograniczyć stosowanie antybiotyków w hodowli.
Na zakończenie Jacek Jargiełłowicz przedstawił temat bezpieczeństwa hodowli w dobie ASF i wpływu bioasekuracji na wyniki ekonomiczne gospodarstw.
- Książki warte polecenia: Sygnały świń