Bioasekuracja w związku ASF. Mamy wzory dokumentów
Hodowcy trzody chlewnej mają wiele pytań dotyczących prowadzenia dokumentacji w związku z obowiązkowym programem bioasekuracji. Dlatego główny lekarz weterynarii opracował dokumenty, które mogą być im pomocne.
Program bioasekuracji od 28 lutego obowiązuje na terenie całego kraju. Został on wprowadzony rozporządzenia ministra rolnictwa z 9 lutego 2018 r.
Program określa dodatkowe wymagania dla hodowców świń na terytorium kraju znajdującym się poza obszarami objętymi restrykcjami w związku z występowaniem ASF.
Tuczniki w Niemczech kosztują tyle samo co przed tygodniem
Główny lekarz weterynarii przygotował ulotkę pt: "Przestrzeganie zasad bioasekuracji zawartych w przepisach rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, w gospodarstwach, w których utrzymywane są świnie, położonych na terytorium Polski poza obszarami objętymi restrykcjami w związku z występowaniem ASF (poza obszarem zagrożenia, objętym ograniczeniami i ochronnym)".
Ulotkę można znaleźć tutaj.
Wzór dokumentacji przeglądu zabezpieczeń budynków przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz domowych można znaleźć tutaj.
Wzór rejestru wjazdów środków transportu do gospodarstwa można znaleźć tutaj.
Chcą powołania komisji ds. monitorowania walki z wirusem ASF
Wzór rejestru osób wchodzących do budynków, w których utrzymywane są świnie można znaleźć tutaj.
Listę preparatów do dezynfekcji rąk dostępnych do obrotu w Polsce można znaleźć tutaj.
Zasady prawidłowego oczyszczania i dezynfekcji środków transportu, obuwia i pomieszczeń można znaleźć tutaj.
Wzór dokumentacji czyszczenia i dezynfekcji w gospodarstwie można znaleźć tutaj.
Wzór spisu świń można znaleźć tutaj.
Główny lekarz weterynarii zaznacza, że niektóre te dokumenty stanowią przykładowy wzór i nie powinny być traktowane jako wymóg obligatoryjnego ich prowadzenia dokładnie w takiej formie.
- Książki warte polecenia: Sygnały świń