Nowy numer "Hoduj z Głową Świnie". Zapraszamy do lektury
Hodowcy i producenci trzody chlewnej mogą się zapoznać z najnowszym wydaniem "Hoduj z Głową Świnie". Do ich rąk trafił właśnie pierwszy w 2022 roku numer naszego magazynu.
Magazyn tradycyjnie został podzielony na bloki tematyczne. Hodowcy znajdą w nim artykuły dotyczące sytuacji rynkowej, żywienia, hodowli, dobrostanu, zdrowia, ASF i praktycznych rozwiązań stosowanych przez rolników, bohaterów naszych reportaży.
Rynek świń w kryzysie
Liczba stad świń w Polsce maleje w bardzo szybkim tempie. Odpowiadają za to równie szybko postępujący w kraju ASF oraz utrzymujący się od wielu miesięcy brak opłacalności produkcji. Więcej szczegółów znajdziecie w artykule "Kryzys zbiera swoje żniwo".
Żywieniem poprawiamy mikrobiotę
Produkuje tuczniki i dokłada około 200 zł do sztuki
Hodowcy i producenci trzody chlewnej przez kształtowanie dobrostanu oraz właściwe żywienie są w stanie oddziaływać na stan oraz funkcjonowanie mikrobioty swoich zwierząt. Więcej informacji znajduje się w artykule "Mikroflora przewodu pokarmowego".
Stosowanie nowoczesnych technik i technologii do przygotowania komponentów paszowych umożliwia poprawę wartości pokarmowej pasz. Wszystkie one, mimo że kosztowne, skutkują lepszym wykorzystaniem pasz treściwych, a tym samym ograniczają koszty produkcji. Jeśli jesteś zainteresowany tą tematyką, więcej informacji znajdziesz w artykule "Uszlachetnianie pasz treściwych".
Hodowla musi być zorganizowana
Optymalna organizacja sektora rozrodu, monitorowanie wskaźników użytkowości rozpłodowej loch i loszek, a także prowadzenie dokumentacji zawsze prowadzą do najlepszych wyników. A to jedyna droga do zachowania hodowli. Więcej w artykule "Bez organizacji rozrodu nie ma sukcesu".
Dobrostan świń i ludzi
Wybudowali chlewnię w kryzysie i zaczęli produkcję
W ostatnim czasie nasilają się konflikty między rdzennymi mieszkańcami wsi a ludnością napływową, której często przeszkadzają odory towarzyszące produkcji zwierzęcej. Na rynku są dostępne dodatki do gnojowicy, których jednym z efektów stosowania jest ograniczenie nieprzyjemnego zapachu. Informacje na ten temat znajdziesz w artykule "Ograniczają odór".
Dbamy o zdrowie świń
Skutecznie przeprowadzona dezynfekcja, zwłaszcza obuwia i wjeżdżających na teren gospodarstwa samochodów, jest szczególnie ważna w dobie rozprzestrzeniającego się ASF-u. Jednak problem ze stosowaniem mat i basenów nasila się zimą, gdy w wyniku niskiej temperatury roztwór dezynfekcyjny zamarza. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem "Dezynfekcja musi być skuteczna".
Począwszy od 1 stycznia tego roku w kilogramie paszy dla prosiąt odsadzonych może się znajdować maksymalnie 150 miligramów tlenku cynku. Czy w związku z tym problem biegunek poodsadzeniowych wzrośnie, a wraz z nim zużycie antybiotyków w leczeniu tego schorzenia? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w artykule "Bez tlenku cynku damy radę".
ASF wciąż w ofensywie
ASF u dzików. Liczba ognisk szybko rośnie
Liczba ognisk ASF w 2021 r. była najwyższa w ośmioletniej historii. Ostatnie wybuchły w grudniu, co powoduje, że choroba ta powoli przestaje być sezonową, a staje się całoroczną. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykule "Rok niechlubnych rekordów".
Z wizytą u hodowców
Hodowca zaczynał od 5 loch i dokupował prosięta do tuczu, a obecnie posiada 60 macior, na bazie których produkuje rocznie nawet 1200 tuczników. Z uwagi na niskie ceny w skupie oraz ryzyko związane z ASF planuje zlikwidować stado i zająć się agroturystyką. Więcej informacji o gospodarstwie znajdziesz w artykule "Od 20 lat tuczniki, a teraz agroturystyka?"
Rolnik odchowywał warchlaki na tucz do czasu, aż w jego chlewni wybuchł pożar. Mimo trudnej sytuacji, nie załamał się, lecz postanowił zmienić profil działalności, pozostając przy trzodzie chlewnej. Odbudował obiekt, wstawił do niego loszki i rozpoczął produkcję prosiąt. Więcej informacji zmodernizowanym obiekcie znajdziesz w artykule "Zamienił warchlaki na lochy".
"Hoduj z Głową Świnie" to dwumiesięcznik skierowany do hodowców i producentów trzody chlewnej, lekarzy i techników weterynarii, a także doradców żywieniowych. Zachęcamy do jego lektury i prenumeraty. ZAPRENUMERUJ