Kolejne ognisko ASF w gospodarstwie utrzymującym niemal 2,5 tys. świń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
30-07-2019,12:15 Aktualizacja: 30-07-2019,12:17
A A A
Służby weterynaryjne poinformowały dziś (30 lipca) o wystąpieniu 31. w tym roku ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Choroba została wykryta na obszarze zagrożenia w woj. warmińsko-mazurskim.
 
Ognisko ASF nr 31 zostało potwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2428 świń.
 
Ferma jest położona w gminie Budry w powiecie węgorzewskim w województwie warmińsko-mazurskim na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
 
tuczniki, cena, Niemcy, trzoda chlewna

Mniejszy popyt przyczyną obniżenia cen tuczników

Zakłady mięsne w okresie wakacyjnym odczuwają pewne trudności ze sprzedażą wyrobów wieprzowych i wywierają presję na cenę surowca. Trendy te dotyczą głównie Europy Centralnej i Północnej.   Ceny tuczników w krajach...
 
Obecność wirusa została potwierdzona na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
 
W gospodarstwie wdrożono procedury związane z likwidacją choroby, które polegają na uśpieniu i utylizacji wszystkich przebywających na terenie fermy świń.
 
Główny lekarz weterynarii od początku bieżącego roku poinformował o wystąpieniu 31 ognisk ASF, z czego 21 wystąpiło w lipcu 2019 r. Potwierdził on również wystąpienie 1416 przypadków u dzików w tym roku.
 
Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć TUTAJ.
 
  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA