Flushing u macior i loszek. Porada od De Heus

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
14-03-2024,14:30 Aktualizacja: 16-03-2024,6:55
A A A

Pasze flushingowe stanowią kluczowy element żywienia macior, ponieważ wpływają bezpośrednio na kondycję fizyczną i hormonalną przed okresem rui.

Hodowcy i producenci trzody chlewnej zadają pytania i szukają pomocy w rozwiązywaniu swoich codziennych problemów. W tym celu przysyłają pytania do naszej redakcji lub publikują je w mediach społecznościowych.

Na pytania hodowców odpowiadają doradcy zajmujący się szeroko rozumianą obsługą tych zwierząt. Sugerują oni także produkty, które pomóc w rozwiązaniu danego problemu.

Bartosz Czarniak, trzoda chlewna, wieprzowina, ceny tuczników, trzoda chlewna, ceny pasz, VEZG, warchlaki, prosięta

Złe informacje dla hodowców świń

Cena tuczników po raz kolejny na niemieckiej giełdzie VEZG nie zmieniła. Nadal wynosi ona 2,20 euro za kg w klasie E, tj. 9,44 zł. – Stawki, jakie rozpatrywano w tym tygodniu, mieściły się w przedziale 2,20-2,25 euro, a więc na ten...

– Jakie znaczenie ma pasza flushingowa w żywieniu macior? Kiedy i przez jaki okres należy stosować taką mieszankę oraz z jakich komponentów powinna się ona składać? Czy trzeba ją podawać także loszkom? – pyta nasz czytelnik.

Na pytanie odpowiada m.in. przedstawiciel firmy De Heus Bartosz Radoszewski, kierownik produktu ds. trzody chlewnej.

Produkcja prosiąt to złożony, wieloczynnikowy proces. Bardzo istotnym momentem jest okres zasuszenia, w którym przygotowujemy lochę do inseminacji lub krycia.

Błędy na tym etapie produkcji skutkują obniżonymi parametrami reprodukcyjnymi, takimi jak np. małe mioty lub niski wskaźnik zaproszeń.

– Aby utrzymać wysoką produkcyjność zwierząt w tym okresie, stosuje się pasze flushingowe. Mieszanka taka stanowi kluczowy element żywienia macior, ponieważ wpływa bezpośrednio na kondycję fizyczną i hormonalną przed okresem rui – mówi Bartosz Radoszewski.

lochy, loszki, hodowcy świń, szczepienia, żywienie, socjalizacja, Olga Kamińska, pierwiastki, Hoduj z Głową Świnie

Lochy potrzebują obecności człowieka

Maciory bez odpowiedniej interakcji z opiekunem oraz reakcji człowieka na ich poszczególne zachowania, nie będą prawidłowo funkcjonować. Hodując świnie, musimy pamiętać o jednej podstawowej zasadzie. Maciory i loszki są bardzo towarzyskie...

Zastosowanie flushingu ma na celu wyregulowanie procesów w organizmie tak, aby w momencie owulacji uwolniło się jak najwięcej komórek jajowych gotowych do zapłodnienia, dzięki czemu mioty będą bardziej liczne, a ryzyko zamierania zarodków niższe.

Kolejnym elementem, na jaki ma wpływ stosowanie produktu flushingowego, to widoczne objawy rui. Jest to niezmiernie istotny element procesu rozrodu, ponieważ umożliwia krycie lub inseminację w najbardziej odpowiednim momencie, co przekłada się na większą skuteczność zaproszeń i ogranicza konieczność powtórek.

Podawanie paszy flushingowej rozpoczynamy od chwili zejścia loch z porodówek po odsadzeniu prosiąt i stosujemy do momentu inseminacji lub krycia.

Nieco innego podejścia wymagają loszki hodowlane. Do stymulacji rui można podejść na dwa sposoby.

stereotypie u świń, maciory, lochy, pierwiastki, prosięta, kronizm, kanibalizm, infantofobia, Hoduj z Głową Świnie

Skąd się biorą stereotypie u świń?

Świnie przejawiają swoje negatywne emocje przez frustrację lub strach wywołujący agresję. Stanowią one źródło stereotypii, czyli zachowań, które nie są dla nich naturalne. Stereotypie to zachowania odbiegające od wzorca dla danego...

– Pierwszy to rozpoczęcie podawania paszy flushingowej na 14 dni przed spodziewaną rują i inseminacja lub krycie w pierwszej. W drugim przypadku stymulację paszą flushingową rozpoczynamy po pierwszej rui, w której nie kryjemy lub nie inseminujemy zwierząt – mówi Bartosz Radoszewski i dodaje:

– W De Heus na ten okres rekomendujemy Maxiflush. Zależenie od kondycji loch i struktury stada zalecamy stosowanie go w ilości 200-300 gramów na sztukę na dzień jako dodatek do paszy pełnoporcjowej.

Całą wypowiedź eksperta znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie" nr 1/2024. ZAPRENUMERUJ

Cykl "Okiem doradcy" to seria artykułów, która ukazuje się w magazynie "Hoduj z Głową Świnie".

W każdym kolejnym wydaniu publikujemy pytania przysłane do naszej redakcji lub zadane w mediach społecznościowych.

 


 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA