Chlewnia na ponad 6 tysięcy macior nie powstanie? Mieszkańcy protestują
Chlewnia, która ma liczyć ponad 41 tysięcy sztuk, powstanie w Waplewie Wielkim w województwie pomorskim leżącym 20 kilometrów od Malborka. Mieszkańcy miejscowości jednak mocno protestują przeciwko tej inwestycji.
Chlewnia ma zostać wybudowana w Waplewie Wielkie. Jest to wieś zamieszkana przez 900 osób leżąca niedaleko Sztumu i Malborka.
Waplewo Wielkie jest latem odwiedzane przez turystów, ponieważ znajduje się tam pałac rodziny Sierakowskich z XVIII wieku.
500 złotych na każdą krowę i 100 złotych do każdego tucznika?
Dwie firmy pod koniec 2016 roku, jak informuje wyborcza.pl., złożyły wniosek o postawienie w tej miejscowości tzw. centrum badawczo-rozwojowego hodowli trzody chlewnej.
Centrum badawczo-rozwojowe hodowli trzody chlewnej oznacza budowę fermy liczącej 41 632 zwierząt w tym ponad 6 tys. macior, ponad 13 tys. prosiąt, ponad 21 tys. warchlaków i 32 knury.
Centrum ma się składać z 12 budynków inwentarskich. Jak donosi wyborcza.pl. byłaby to największa i najnowocześniejsza ferma trzody chlewnej w Polsce.
Mieszkańcy wsi oraz sąsiednich miejscowości protestują przeciwko budowie fermy. Obawiają się uciążliwości zapachowej oraz zanieczyszczenia środowiska.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku pozytywnie zaopiniowała tę inwestycję. Od tego momentu protesty przybrały na sile.
Nowa chlewnia na 740 loch
Mieszkańcy obawiają się produkcji bardzo dużej ilości gnojowicy. Jak podaje wyborcza.pl centrum w Waplewie wytwarzałoby rocznie 73 tys. metrów sześciennych tego naturalnego nawozu.
Inwestor zapewnia, że będzie ona gromadzona w szczelnych zbiornikach. Następnie podziemnym rurociągiem trafi do biogazowni i dlatego nie będzie uciążliwa dla mieszkańców.
Mieszkańcy mają jednak wątpliwości i już dwa razy podczas konsultacji społecznych sprzeciwili się tej inwestycji.
Gmina, w której ma powstać ferma nie wydała jeszcze decyzji środowiskowej odnośnie tej inwestycji.
Źródło: wyborcza.pl
- Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ