Nowa chlewnia na 740 loch
Nowa chlewnia w Śląskowie składa się z trzech budynków, które obejmują sektor loch prośnych i krycia, porodówkę oraz odchowalnie. Ferma ma produkować w cyklu otwartym i dostarczać prosięta oraz warchlaki o masie ciała do ok. 30 kg.
Inwestor dobierając partnerów postawił na równowagę między sprawdzonymi rozwiązaniami a nowoczesnością. Głównym wykonawcą prac budowlanych była firma Kanus. Genetykę dostarcza firma Topigs Norsvin, znana w branży z innowacyjnych rozwiązań nakierowanych na obniżanie kosztów produkcji mięsa przy zachowaniu dobrostanu zwierząt.
W zakresie wyposażenia technicznego Maciej Duda i jego współpracownicy skorzystali z oferty firmy Polnet, która zaopatrzyła fermę w najnowsze rozwiązania produkcyjne, w tym sterowany komputerowo system żywienia loch w sektorze porodowym i loch prośnych Asserva.
Tuczniki i warchlaki w Danii podrożały
Na fermie wdrożony zostanie program żywienia na sucho opracowany przez firmę De Heus. Aby zapewnić utrzymanie zwierząt w nienagannym zdrowiu, ogromny nacisk położono na bioasekurację: cały kompleks został szczelnie ogrodzony, a wejście do fermy odbywać będzie się poprzez śluzy sanitarne. Opiekę weterynaryjną sprawować będzie wybitny specjalista z zakresu chorób trzody chlewnej, dr Marian Porowski.
Ferma została wybudowana we współpracy z polskimi firmami specjalizującymi się w realizacji podobnych projektów. Najważniejsze z nich to Kanus, Pro Invest, Recticel, Precon Polska, Unidoz oraz Wiązary Burkietowicz i Walbet. Inwestycja w części została sfinansowana przez bank Credit Agricole Polska.
Maciej Duda, właściciel fermy Śląskowo, od wielu lat uczestniczy we współtworzeniu polskiej branży mięsnej. Pełnił funkcję prezesa zarządu Polskiego Koncernu Mięsnego Duda SA (obecnie Gobarto SA). Jest założycielem firmy Pig Farmer. Działa również w innych branżach: jest prezesem spółki Duda Development, szefem rady nadzorczej Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych Opoka. Stoi na czele rodzinnego koncernu Duda Holding.
- Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ