Ceny tuczników w Niemczech pozostają bez zmian

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
27-08-2018,12:45 Aktualizacja: 27-08-2018,12:32
A A A
Rynek wieprzowiny w Niemczech w 34 tygodniu jest zbilansowany. Oferowane tuczniki do sprzedaży pokrywają zapotrzebowanie przetwórców, tak więc ich ceny pozostają na poziomie sprzed tygodnia. 
 
Żywiec wieprzowy w krajach Unii Europejskiej w 33 tygodniu podrożał. W Niemczech ceny wzrosły o 6 centów, a w Danii o 2 centy. Z kolei we Francji i Hiszpanii pozostały na poziomie sprzed tygodnia. 
 
Podaż żywca w Europie mimo obniżenia temperatury nie wzrosła. Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej w Niemczech w ostatnim tygodniu ubito 850 tys. sztuk tuczników, co nie jest liczbą wysoką w porównaniu do lat ubiegłych kiedy ubijano około 1 mln sztuk tygodniowo. 
 
wieprzowina, produkcja wieprzowiny, ceny wieprzowiny, trzoda chlewna, świnie

Wieprzowina wciąż tania. Produkcja mocno idzie w górę

Mimo sezonowej presji ceny trzody chlewnej utrzymują się na niskim poziomie. Według GUS przeciętna stawka skupu w czerwcu była niższa o 17,4 proc. w skali roku. Biorąc pod uwagę tygodniowe zmiany cen prezentowane przez resort rolnictwa, a także...
Zakłady często ograniczają dzienne uboje do jednej zmiany lub nie wykonują ich jeden dzień w tygodniu. Obecnie w Niemczech liczba oferowanych tuczników do sprzedaży pokrywa zapotrzebowanie przetwórców. 
 
W niemieckich notowaniach VEZG z ostatniej środy utrzymano cenę z poprzedniego tygodnia na poziomie 1,55 euro za kg wagi bitej ciepłej. W przeliczeniu na polską walutę daje to około 6,63 zł.
 
Ograniczenie wzrostu cen, w tym także w Polsce jest blokowane spadkiem temperatur powietrza oraz końcem wakacji. 
 
Według informacji kzp-ptch pojawiło się dużo spekulacji na temat jak rozprzestrzenienie się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Chinach wpłynie na rynki światowe. Część ekspertów upatruje w dłuższym okresie czasu możliwość zwiększenia eksportu na ten rynek. Inni twierdzą, że rozprzestrzenienie się wirusa w Państwie Środka nie zmieni wiele na rynku, ponieważ Chiny nie są dużym eksporterem wieprzowiny, a kryzys dotyka głównie eksporterów.
 
Inaczej sytuacja ta może wyglądać w Niemczech, Danii czy Hiszpanii. Jeżeli wirus ASF został by zawleczony do tych państw mogłoby to pogrążyć całą unijną branżę wieprzowiny w głębokim kryzysie.
 
  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA