Ceny tuczników w najbliższych tygodniach mogą wzrosnąć

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
20-06-2022,10:40 Aktualizacja: 20-06-2022,9:35
A A A
Pogłowie trzody chlewnej w krajach Unii Europejskiej spada. Mniejsza podaż tuczników może w najbliższym czasie wpłynąć na długo oczekiwane wzrosty cen. 
 
Popyt na wieprzowinę wzrósł szczególnie w południowych krajach Europy takich jak Hiszpania i Włochy, gdzie sezon turystyczny przyciągnął wielu gości. 
 
Kraje te odnotowują zwiększony popyt na wieprzowinę przy zmniejszonej podaży, która wynika z wysokich temperatur. 
 
Mniejsza liczba tuczników przeznaczonych na rzeź, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, idzie w parze z malejącą wagą ubojową, co znajduje odzwierciedlenie w cenach skupu. 
 
piętrowa chlewnia, lochy, maciory, prosięta, warchlaki, płynne żywienie, Pellon, Inter-Agri, lochy prośne

Piętrowa chlewnia z płynnym żywieniem loch

Grupa Inter-Agri produkuje rocznie około 60 tysięcy prosiąt. Należą do niej trzy chlewnie mieszczące się w dwóch powiatach woj. wielkopolskiego, w których utrzymywanych jest obecnie 2300 macior. W maju do użytku oddana została...
W Hiszpanii tuczniki w ciągu tygodnia podrożały o kolejne 2 centy za kg wagi bitej ciepłej (wbc). Podobne wzrosty odnotowano w Holandii, a nieznaczne podwyżki dotyczą rynku włoskiego.
 
Z kolei Niemcy borykają się z problemem niskiej konsumpcji. Mimo to rynek pozostaje stabilny od 6 tygodni. Tamtejsza cena utrzymała się na poziomie 1,80 euro za kg wbc, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 8,42 zł. Notowania pozostały również bez zmian w Danii, Francji, Belgii i Austrii.
 
Na rynku Unii Europejskiej można dostrzec wiele sygnałów, które wskazują na powrót długo oczekiwanych wzrostów cen w skupie tuczników.
 
Brak zysku doprowadził do ograniczenia pogłowia trzody chlewnej. W Niemczech potwierdzono najniższe od 25 lat pogłowie świń. Produkcja wieprzowiny w kwietniu br. spadła tam o ponad 12% rok do roku. W wyniku ograniczenia podaży żywca można spodziewać się wzrostów cen skupu.
 
W Polsce średnia cena skupu tuczników w 24 tygodniu nie zmieniła się i pozostała na poziomie 8,40 zł za kg klasy E. Do krajowych rzeźni w ostatnim okresie trafiało dużo macior, co wskazuje na postępującą likwidację stada podstawowego. 
 
Jest to efekt niskich cen skupu, które od wielu miesięcy nie pokrywały rosnących kosztów produkcji żywca wieprzowego. Spodziewane wzrosty cenowe najprawdopodobniej ominą producentów, którzy znaleźli się w czerwonej strefie afrykańskiego pomoru świń (ASF). 
 
W bieżącym roku wirus został wykryty już w 4 stadach świń. Strefy czerwone będą się powiększać ograniczając możliwości przemieszczanie trzody chlewnej i stymulując rozwarstwienie cenowe.
 
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA