Ceny tuczników. Trwa walka o chiński rynek

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
20-02-2017,9:50 Aktualizacja: 20-02-2017,9:48
A A A

Tuczniki stają się coraz cenniejszym produktem w handlu z Chinami. Kraj ten jest w stanie pochłonąć niemal każdą ilość surowca. Największymi dostawcami wieprzowiny na tamtejszy rynek są Stany Zjednoczone i Europa, a zwłaszcza Niemcy.

Cena wieprzowiny w USA, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, przy obecnym kursie dolara przestaje być konkurencyjna w stosunku do niemieckiej. To może po części tłumaczyć, dlaczego nasi zachodni sąsiedzi nie zmieniają jej już od trzech tygodni.

asf, dziki, trzoda chlewna, przypadek asf

ASF. Człowiek jedyną niewiadomą w walce z chorobą

Afrykański pomór świń jest w Polsce pod kontrolą, ale niestety mimo to choroba wciąż powoli się szerzy. Dzieje się tak dlatego, że nie ma fizycznej możliwości wybicia wszystkich dzików, nie ma także szczepionki. Jednak najczęstszym...

Tuczniki w Niemczech w 7 tygodniu 2017 r. czyli w dniach od 13 do 19 lutego kosztowały zatem 1,52 euro za kg w wadze bitej ciepłej czyli ok. 6,58 zł/kg. KZP-PTCH informuje ponadto, że liczba tuczników oferowanych do sprzedaży pokryła zapotrzebowanie tamtejszych zakładów ubojowych. Tymczasem trzoda chlewna w Stanach Zjednoczonych jest obecnie na poziomie 1,61 dolara za kilogram wbc co daje ok. 6,53 zł.kg.

- Jest zatem szansa na utrzymanie niemieckiego eksportu do Chin, co może mieć przełożenie na utrzymanie korzystnych cen na rynku niemieckim, a co za tym idzie i również w Polsce. W związku z globalizacją doczekaliśmy się takich czasów, że o cenie w Polsce decyduje pozycja konkurencyjna Niemiec w stosunku do eksporterów z USA na rynku chińskim - czytamy w komunikacie KZP-PTCH.

W związku z utrzymaniem cen tuczników w Niemczech na tym samym poziomie nie wzrosły one także w innych krajach europejskich. W Danii i Holandii zakłady mięsne również płaciły tyle samo co przed tygodniem. Nieco wzrosły one we Francji i Hiszpanii. Za to w Polsce w transakcjach członków KZP-PTCH ceny zmalały o 6 groszy do wysokości 4,98 zł/ kg żywca.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA