ASF. Wiele gmin przestanie być zagrożonych chorobą
Inspekcja Weterynaryjna wystąpiła z wnioskiem do Komisji Europejskiej o zmianę statusu stanu zagrożenia w 73 gminach, w których był afrykański pomór świń u trzody.
Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka wyjaśnił, że kraj może starać się o "uwolnienie" terenów, gdzie wystąpił ASF u świń, jeżeli w ciągu ostatnich trzech miesięcy nie było przypadków zachorowań u trzody ani u dzików. Strefy te mają status niebieski, czyli zagrożenia epidemią.
Będzie szczepionka przeciwko ASF?
W związku z występowaniem ASF w Polsce na terytorium kraju zostały wyznaczone obszary objęte różnymi restrykcjami: obszar zagrożenia (kolor niebieski), obszar objęty ograniczeniami (kolor czerwony), obszar ochronny (kolor żółty na mapie).
Zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa z maja 2015 r., w obszarach tych obowiązują ograniczenia dotyczące przemieszczania świń, mięsa wieprzowego i innych produktów pozyskanych od świń oraz dzików i ich mięsa.
W przypadku strefy zagrożenia (niebieska) zwierzęta można transportować tylko do rzeźni, a przetworzone z nich mięso nie może być sprzedawane do innych krajów. Natomiast mięso surowe nie może trafić poza strefę.
- Wniosek został już wysłany, w Komisji będzie głosowanie i w ciągu tygodnia powinna być pozytywna decyzja - powiedział Konopka. Dodał, że zgoda KE na zniesienie strefy zagrożenia oznacza złagodzenie rygorów m.in. w transporcie zwierząt.
- Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ