ASF nie odpuszcza. 55 ognisk i 44,5 tys. zabitych świń
Wirus afrykańskiego pomoru świń w Polsce rozpędził się na dobre. Liczba ognisk oraz zabitych z tego powodu świń stale rośnie.
Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła już 55 ognisk ASF w 2020 roku. Ostatnie trzy wybuchły w województwie lubelskim. Łącznie potwierdzono tam już 38 ognisk ASF.
- W Polsce do 22 sierpnia potwierdzono 55 ognisk ASF
- W tym samym czasie w 2019 r. w Polsce potwierdzone były 42 ogniska ASF
- 3 najnowsze ogniska ASF wybuchły na Lubelszczyźnie
- GIW potwierdził do tej pory 38 ognisk ASF w woj. lubelskim
- W tym roku z powodu ASF służby zabiły 44512 świń
Brak nowych wstawień. Hodowcy rezygnują z produkcji trzody
44,5 tysięcy zabitych świń
ASF w ubiegłym roku wybuchł w 48 ogniskach. Z tego powodu zabito i zutylizowano łącznie 35288 sztuk trzody chlewnej. W tym roku do 22 sierpnia Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła już 55 ognisk, w których utrzymywanych było łącznie 44512 świń. Zgodnie z przepisami zostały one zabite.
Główny lekarz weterynarii poinformował o szczegółach trzech ostatnich ognisk ASF, które wybuchły w województwie lubelskim.
Ognisko ASF nr 53 stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 16 świń (6 prosiąt, 7 warchlaków, 1 tucznika i 2 lochy).
Gospodarstwo to jest położone w miejscowości Majdan Sobolewski w gminie Firlej w powiecie lubartowskim.
Ognisko ASF nr 54 stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1 lochę.
41 tuczników w dwóch najnowszych ogniskach ASF
Jest ono położone w miejscowości Smoryń w gminie Frampol w powiecie biłgorajskim.
Ognisko nr 55 stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 39 świń (10 prosiąt, 16 warchlaków, 10 tuczników i 3 lochy). Jest ono położone w miejscowości Gorajec Zastawie w gminie Radecznica w powiecie zamojskim.
Inspekcja Weterynaryjna do tej pory potwierdziła 38 ognisk ASF w woj. lubelskim, 6 ognisk na Podkarpaciu, 4 ogniska w woj. warmińsko-mazurskim, 2 ogniska w woj. lubuskim, wielkopolskim, mazowieckim oraz 1 ognisko w woj. dolnośląskim.
Ogniska ASF zostały wyznaczone na podstawie wyników badań otrzymanych w dniach 18-19 sierpnia z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.
Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. znajdziesz TUTAJ.
- Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ