41 tuczników w dwóch najnowszych ogniskach ASF
W gospodarstwach, w których stwierdzono 51. oraz 52. ognisko ASF w Polsce, utrzymywanych było w sumie 41 tuczników. Oba wybuchły na Podkarpaciu.
Główny lekarz weterynarii poinformował wczoraj (19 sierpnia) o wyznaczeniu na terytorium Polski 51. i 52. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń.
Ogniska ASF zostały wyznaczone na podstawie wyników badań 17 sierpnia br. otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
- W Polsce do 20 sierpnia potwierdzono 53 ogniska ASF
- W tym samym czasie w 2019 r. w Polsce potwierdzone były 42 ogniska ASF
- 51. oraz 52. ognisko ASF wybuchło na Podkarpaciu
- W obu ogniskach utrzymywanych było 41 tuczników
- IW wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby
Jak prawidłowo wyregulować wentylację w chlewni?
Tuczniki w dwóch ogniskach ASF
Ogniska ASF zostały stwierdzone w województwie podkarpackim gospodarstwach położonych na obszarze zagrożenia.
Ognisko ASF nr 51. zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 3 świnie. Były to wyłącznie tuczniki.
Gospodarstwo to jest położone w miejscowości Czerce w gminie Sieniawa w powiecie przeworskim.
Ognisko ASF nr 52. zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 38 tuczników położonym w miejscowości Dobra w gminie Sieniawa w powiecie przeworskim.
Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.
Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. znajdziesz TUTAJ.
- Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ