ASF jest w uśpieniu a ceny tuczników rosną
ASF - współczesne wyzwanie. To hasło konferencji zorganizowanej przez Świętokrzyską Izbę Lekarsko-Weterynaryjną, Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii oraz Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych i Vet-Animal.
Konferencja, która była skierowana zarówno do lekarzy weterynarii jak i hodowców, odbyła się 10 marca w Kielcach.
Koronawirus zagraża dobrostanowi zwierząt
Wśród gości i prelegentów znaleźli się m.in. Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka, Szymon Giżyński z ministerstwa rolnictwa oraz dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego dr hab. Krzysztof Niemczuk, a także wojewódzcy lekarze weterynarii z całego kraju.
- Nasz rynek trzody jest szacowany na 20 miliardów złotych. Cena żywca wieprzowego sięga 8 zł za kilogram żywej wagi. Nigdy dotąd nie była ona notowana na takim poziomie. Dzięki niej pogłowie świń w Polsce się nie zmniejsza - mówił Bogdan Konopka.
Prof. Grzegorz Woźniakowski z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach mówił o roli badań naukowych w lepszym zrozumieniu epidemiologii i patogenezy ASF. Opowiedział również o tym, jakie są potencjalne możliwości opracowania szczepionki oraz przedstawił metody stosowania skutecznej bioasekuracji.
Dr Bartłomiej Popczyk omówił nową metodę szacowania populacji dzika w Polsce oraz podniósł problem rozliczania kół myśliwskich z odstrzałów bez uwzględnienia migracji zwierząt i struktury terenu.
Amerykanie o krok od szczepionki przeciwko ASF?
Główny Lekarz Weterynarii dr Bogdan Konopka i jego zastępca dr Mirosław Welz zaprezentowali metody stosowane przez władze do zwalczania ASF-u i napotkane przy tym trudności. Omówili również perspektywy dalszego rozprzestrzeniania się choroby.
Konferencję zakończył wykład prof. Krzysztofa Niemczuka, który zweryfikował wiele obiegowych opinii na temat rozwoju i zwalczania tego wirusa obecnych w mediach.
Podsumowując konferencję Szymon Giżyński podziękował referentom. Skrytykował przy tym postępowanie Polskiego Związku Łowieckiego w początkowym okresie rozprzestrzeniania się choroby oraz nieprzychylną wobec redukcji dzików postawę niektórych naukowców i mediów.
Swoje wystąpienia podczas konferencji mieli także przedstawiciele firm Smart Nanotechnologies S.A., Sanitbiotech oraz Bayer.
- Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ