Amerykanie o krok od szczepionki przeciwko ASF?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
28-02-2020,15:05 Aktualizacja: 28-02-2020,15:02
A A A

Szczepionka przeciwko wirusowi ASF, która daje nadzieję na ograniczenie rozprzestrzeniania się tej choroby, została opracowana przez amerykańskich naukowców rządowych oraz akademickich.

Badanie na temat szczepionki przeciwko wirusowi afrykańskiego pomoru świń, jak informuje Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS, zostało opublikowane w czasopiśmie Journal of Virology w publikacji American Society for Microbiology.

Wirus ASF szerzy się w Europie oraz w Azji. Jest on wysoce zaraźliwy. Naukowcy od wielu lat starają się wynaleźć przeciwko niemu szczepionkę, jednak póki co bezskutecznie.

ognisko asf, przypadek asf, dziki, populacja dzików, świnie domowe, trzoda chlewna, weterynaria, wirus asf

ASF w 2019 roku dalej rozprzestrzeniał się w Europie

Afrykański pomór świń rozprzestrzeniał się w europejskich krajach w 2019 roku. Choroba pojawiła się także w dwóch kolejnych państwach tj. w Serbii i na Słowacji. Przypadki i ogniska ASF w Europie w 2019 r., jak podaje portal 3trzy3 na...

Szczepionka wynaleziona przez amerykańskich naukowców daje więc nadzieję na to, że w niedalekiej przyszłości uda się ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa ASF.

W badaniu, jak donosi POLSUS, zarówno niskie jak i wysokie dawki szczepionki były w 100% skuteczne przeciwko wirusowi. Jej skuteczność sprawdzano u świń 28 dni po ich zaszczepieniu.

"Nowa eksperymentalna szczepionka ASFV jest obiecująca i oferuje pełną ochronę przed obecnym szczepem, który obecnie wywołuje ogniska w całej Europie Wschodniej i Azji" powiedział główny badacz dr Douglas P. Gladue, starszy naukowiec Centrum Zdrowia Zwierząt Plum Island.

American Society for Microbiology jest jednym z największych stowarzyszeń zawodowych zajmujących się naukami przyrodniczymi i składa się z 30 000 naukowców i pracowników służby zdrowia.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA