ASF atakuje powiat bialski. Rolnicy winią za to myśliwych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
13-06-2017,14:30 Aktualizacja: 13-06-2017,14:31
A A A

Kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń potwierdzane są na terenie powiatu bialskiego. Tymczasem rolnicy z gminy Konstantynów przyczynę rozprzestrzeniania się wirusa upatrują w dzikach, które nie są likwidowane.

Gospodarze spotkali się w tej sprawie z myśliwymi z Koła Łowieckiego "Darz Bór", którym zarzucają, że nie realizują odstrzałów sanitarnych dzików. - Mamy kolejne ogniska ASF, a myśliwi twierdzą, że nie ma dzików. Tymczasem one są i przez nie są nowe przypadki wirusa - mówią zgodnie hodowcy trzody chlewnej w rozmowie z Polskim Radiem Lublin.

asf, bioasekuracja, zwalczanie asf, ognisko asf

Wirus ASF wykryty u świń. 29 i 30 ognisko potwierdzone

Główny lekarz weterynarii poinformował właśnie o dwóch nowych ogniskach afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Tym razem dotyczą one gospodarstw, które utrzymywały łącznie dziewięć świń. W sumie mamy już 30 ognisk tej choroby w...

Łowczy Dariusz Kania zapewnia, że odstrzał dzików będzie zwiększony. - Do końca roku mamy w planie do odstrzelenia 80 sztuk. Stan na dziś to 13 zwierząt, a odstrzał sanitarny to 25 sztuk. Do niego wliczają się upadki - dodaje.

Tymczasem ASF pojawia się w małych gospodarstwach, w których nie są spełniane wymogi bioasekuracji. - W powiecie bialskim padło sporo dzików, z czego ponad setka jest dodatnia, tzn. stwierdzono u nich wirusa ASF. To duże zagrożenie - podkreśla natomiast Radomir Bańko, powiatowy lekarz weterynarii.

Samorządowcy oczekują na wydanie rozporządzenia w sprawie zwalczanie choroby. Lubelski Urząd Wojewódzki przygotowuje bieżące rozporządzenie, ponieważ poprzednie wymagało zaktualizowania ze względu na szybki rozwój sytuacji i pojawienie się nowych ognisk.

Radio Lublin przypomina, że na terenie powiatu bialskiego w ostatnich kilku dniach stwierdzono 5 ognisk afrykańskiego pomoru świń.

źródło: Polskie Radio Lublin

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA