Kolejne ognisko ASF. Są też nowe przypadki u dzików

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
14-06-2017,17:35 Aktualizacja: 16-06-2017,7:01
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował właśnie o stwierdzeniu kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Jest to 31 ognisko choroby u świń domowych od początku występowania tej choroby w naszym kraju czyli od 17 lutego 2014 r. oraz ósme w bieżącym roku .

Ognisko ASF nr 31 stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 13 czerwca z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

asf, bioasekuracja, zwalczanie asf, ognisko asf

ASF. Polska broni Europę przed wirusem pomoru

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zwraca uwagę władz europejskich na fakt, że walka z afrykańskim pomorem świń w naszym kraju jest niezwykle trudna, przede wszystkim z uwagi na naszych wschodnich sąsiadów. Rosja, Ukraina i Białoruś nie...

W gospodarstwie w którym wykryto wirusa ASF utrzymywanych było 11 świń. Mieści się ono w gminie Leśna Podlaska w powiecie bialskim w województwie lubelskim.

Gospodarstwo jest położone w obszarze zapowietrzonym ustanowionym wokół 6 ogniska ASF u świń stwierdzonego w tym roku.

Afrykański pomór świń zabija także dziki. U padłych bądź odstrzelonych zwierząt ciągle znajdowany jest materiał genetyczny wirusa. Główny lekarz weterynarii poinformował właśnie o kolejnych ośmiu przypadkach.

Przypadek nr 339 stanowią zwłoki dwóch dzików znalezione w pobliżu uroczyska Woszowa Góra w gminie Czeremcha w powiecie hajnowskim w woj. podlaskim w odległości ok. 1 km od granicy polsko - białoruskiej.

Przypadek nr 340 stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Rokitno w gminie Rokitno w powiecie bialskim w woj. lubelskim w odległości ok. 13 km od granicy.

asf, powiat bialski, bioasekuracja, asf u świń, hodowla trzody chlewnej, świnie

ASF atakuje powiat bialski. Rolnicy winią za to myśliwych

Kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń potwierdzane są na terenie powiatu bialskiego. Tymczasem rolnicy z gminy Konstantynów przyczynę rozprzestrzeniania się wirusa upatrują w dzikach, które nie są likwidowane. Gospodarze spotkali...

Przypadek nr 341 stanowi dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Kacprowo w gminie Grajewo w powiecie grajewskim w woj. podlaskim w odległości ok. 75 km od granicy.

342 przypadek to dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Roskosz w gminie Biała Podlaska w powiecie bialskim w odległości ok. 17 km od granicy. 343 i 344 to odpowiednio dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Grabarka Las leżącej w tej samej gminie i powiecie w odległości ok. 30 km oraz zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Kolonia Nosów w gminie Leśna Podlaska w powiecie bialskim w odległości ok. 13 km od granicy.

Dwa ostanie przypadki dotyczą dwóch dzików. 345 stanowi zwierze odstrzelone w pobliżu miejscowości Waśki w gminie Narew w powiecie hajnowskim w woj. podlaskim w odległości ok. 22 km od granicy. Z kolei 346 stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Nowe Litewniki w gminie Sarnaki w powiecie łosickim w woj. mazowieckim w odległości ok. 15 km od granicy polsko - białoruskiej.

Od wszystkich padłych i odstrzelonych dzików służby pobrały próbki do badań laboratoryjnych w ramach monitoringu afrykańskiego pomoru świń. Zostały one potwierdzone badaniami laboratoryjnymi wykonanymi w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF. Zwłoki zwierząt zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA