Ubój z konieczności. Resort podpowiada, jak ma wyglądać

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
21-02-2019,13:50 Aktualizacja: 21-02-2019,13:59
A A A

Departament Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazał praktyczne wskazówki dla rolników w przypadku konieczności uboju zwierząt gospodarskich kopytnych poza rzeźnią.

Dotyczy on sytuacji, gdy zdrowe zwierzę, np. świnia, owca, koza, krowa, czy koń ulegnie wypadkowi (np. złamie kończynę, kręgosłup lub też ulegnie innemu urazowi, który uniemożliwia naturalne poruszanie się i tym samym transport do rzeźni).

kontrole w Polsce, inspekcja weterynaryjna, ubój bydła, KE

Komisja Europejska zaleca zwiększenie kar za nielegalny ubój bydła

Główny lekarz weterynarii, Paweł Niemczuk poinformował w poniedziałek 11 lutego, że Komisja Europejska przekazała Polsce zalecenia w związku ze stwierdzeniem przypadku nielegalnego uboju bydła. Dotyczą one między innymi potrzeby zwiększenia...

"W takiej sytuacji istnieje możliwość uratowania wartości rzeźnej zwierzęcia" - podkreślają urzędnicy.

Wówczas w pierwszej kolejności należy jak najszybciej wezwać lekarza weterynarii, który stwierdzi, czy zwierzę powinno być leczone, poddane ubojowi z konieczności, czy też uśmiercone.

W przypadku decyzji o uboju z konieczności trzeba skontaktować się z najbliższą rzeźnią i ustalić, czy istnieje możliwość przyjęcia tuszy i narządów wewnętrznych zwierzęcia. Tam bowiem urzędowy lekarz weterynarii musi dokonać badania poubojowego i wyda ocenę przydatności mięsa do spożycia (to warunek konieczny wprowadzenia go na rynek).

Ubój z konieczności może być dokonany przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje, czyli takie same, jak w przypadku uboju w rzeźni. Gdy dochodzi do niego poza rzeźnią, posiadacz zwierząt jest zobowiązany, by jak najszybciej dokonać uboju zwierzęcia i oszczędzić mu niepotrzebnego bólu i niepokoju.

Trzeba też spełnić wymagania dotyczące ochrony zwierząt podczas uboju - powinny być ogłuszone i wykrwawione zgodnie z przepisami określonymi w prawie. Można również usunąć z tuszy żołądek oraz jelita, a narządy należy oznakować i wraz z tuszą przewieźć w warunkach higienicznych do rzeźni.

ubój we Francji, bydło, rzeźnia, krowy, nielegalny ubój bydła

Nielegalny ubój bydła we Francji

Choć przedstawiony materiał pochodzi z końca 2018 roku, to pokazuje, że proceder nielegalnego i niehumanitarnego uboju bydła, to niestety bolączka wielu krajów Unii Europejskiej. Organizacja L214 pokazała, jak wygląda ubój w rzeźni w...

Potrzebne będą również dokumenty: "oświadczenie rolnika stwierdzające tożsamość zwierzęcia oraz zawierające informacje na temat weterynaryjnych produktów leczniczych lub innych środków, jakie podawano zwierzęciu lub wobec niego stosowano, z wyszczególnieniem dat podawania i okresów karencji, a także zaświadczenie lekarza weterynarii stwierdzające korzystny wynik badania przedubojowego, datę i czas jego przeprowadzenia, przyczynę dokonania uboju z konieczności oraz informację na temat leczenia, jakiemu poddane było zwierzę".

Jeśli jednak gospodarz nie znajdzie rzeźni, który zgodziłaby się na przyjęcie tuszy zwierzęcia poddanego ubojowi z konieczności, może zdecydować się na jego leczenie, uśmiercenie, bądź przeprowadzenie uboju w celu pozyskania mięsa na własne potrzeby.

Po śmierci zwierzęcia, zwłoki należy poddać utylizacji. W tym przypadku koszty utylizacji pokrywa Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Anca Paduraru, mięso z chorych krów, mięso z nielegalnego uboju, kontrola mięsa, komisja europejska

Wiele niedociągnięć w systemie kontroli w ubojniach. Unia chce raportów

Komisja Europejska chce od Polski comiesięcznych raportów w sprawie kontroli prowadzonych w rzeźniach - poinformowało PAP źródło unijne. Sprawa ma związek ze stwierdzeniem przypadku nielegalnego uboju bydła w naszym kraju. Anca...

Jest też możliwy przypadek, że lekarz weterynarii uzna, że nie może być przeprowadzony ubój z konieczności, lecz zwierzę powinno być leczone albo uśmiercone. W tej ostatniej sytuacji uśmiercanie przeprowadza lekarz weterynarii przez podanie środka usypiającego, a tusza może być poddana utylizacji lub za jego zgodą przeznaczona do skarmiania mięsożernych zwierząt futerkowych.

W przypadku zdrowych zwierząt kopytnych, które uległy wypadkowi, takich jak świnia, owca, koza lub cielę do 6. miesiąca życia, możliwe jest ponadto przeprowadzenie uboju w celu pozyskania mięsa na własne potrzeby. Wówczas nie jest konieczna obecność lekarza weterynarii, ale pozyskane mięso nie może być oferowane do sprzedaży.

Warto pamiętać, że w każdym przypadku przeprowadzenia uboju z konieczności zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub świnie, konieczne jest powiadomienie ARiMR. Ze szczegółowymi wskazówkami resortu rolnictwa można zapoznać się tutaj.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA