PFHBiPM przeciwna zakazom uboju rytualnego i hodowli zwierząt futerkowych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
14-02-2018,11:00 Aktualizacja: 14-02-2018,11:00
A A A
Zakaz uboju rytualnego i hodowli zwierząt futerkowych w Polsce spowoduje utratę najbardziej korzystnych kontraktów oraz zmniejszenie i tak już niskiej opłacalności produkcji. Przyczyni się również do zachwiania płynności finansowej i spowoduje trudności w spłacaniu zaciągniętych kredytów na budowę i modernizację ferm.
 
Zarząd Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka na posiedzeniu, które odbyło się 2 lutego br. w Warszawie jednogłośnie sprzeciwił się wprowadzeniu zakazu uboju rytualnego oraz zakazu hodowli zwierząt futerkowych w Polsce. 
 
budowa ferm, prawo budowlane, KUB, pozwolenia

Zmiany w przepisach dotyczących budowy obiektów inwentarskich

Projekt Kodeksu Urbanistyczno - Budowlanego (KUB) przewiduje możliwość lokalizacji obiektów inwentarskich na podstawie decyzji o warunkach zabudowy tylko dla ferm, które nie zostaną zakwalifikowane jako przedsięwzięcia mogące zawsze...
Wprowadzenie zakazu uboju rytualnego wiąże się z wycofaniem zakładów ubojowych z tej dochodowej części swojej działalności. Spowoduje to utratę najbardziej opłacalnych kontraktów oraz zmniejszenie opłacalności produkcji.
 
Zdaniem ekspertów w dłuższej perspektywie wywoła to problemy z płynnością finansową, a co za tym idzie trudności w spłacaniu zaciągniętych kredytów na budowę i modernizację ferm.
 
Przyczyni się to również do likwidacji kilkunastu tysięcy stanowisk pracy zarówno w rolnictwie jak i przetwórstwie mięsnym.
 
Krajowy rynek wołowiny bazuje głównie na rynkach zewnętrznych. Eksport obejmuje 80 proc. produkcji, w tym ponad 30 proc. do krajów wykazujących zapotrzebowanie na wołowinę halal lub koszer.
 
Eksperci ostrzegają, że ograniczenie jej eksportu spowoduje spadek cen mięsa i odbije się na opłacalności produkcji mleka, ponieważ około 90 proc. żywca wołowego trafiającego na rynek polski pochodzi właśnie ze stad mlecznych.
 
bydło mięsne, asf, trzoda chlewna, ministerstwo rolnictwa

Bydło mięsne zamiast świń. Ministerstwo zachęca do zmiany profilu produkcji

"Najbardziej realną alternatywą dla gospodarstw, które zaprzestały lub rozważają zaprzestanie hodowli trzody chlewnej może stanowić przestawienie się na chów bydła czystych ras mięsnych" czytamy w materiałach ministerstwa...
Zarząd PFHBiPM nie chce, żeby powtórzyła się sytuacja z 2013 r., kiedy to doszło do zablokowania możliwości uboju rytualnego, co spowodowało spadek cen bydła rzeźnego.
 
Z uwagi na rosnący udział eksportu wołowiny halal i koszer wprowadzenie zakazu mogłoby spowodować jeszcze większy spadek cen bydła niż miało to miejsce w 2013 r.
 
PFHBiPM sprzeciwia się również likwidacji w Polsce hodowli zwierząt futerkowych. Polska jest drugą potęgą w Europie w tej dziedzinie, a wprowadzenie zakazu spowoduje utratę około 50 tys. miejsc pracy.
 
Przełoży się to także na pogorszenie opłacalność produkcji drobiu, ponieważ odpady kategorii drugiej i trzeciej są wykorzystywane jako pokarm dla zwierząt futerkowych. Po wprowadzeniu zakazu ich hodowli odpady te będą musiały być utylizowane, co znacznie podniesie koszty produkcji drobiu.
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA