Zmiany w przepisach dotyczących budowy obiektów inwentarskich

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
09-02-2018,13:45 Aktualizacja: 09-02-2018,13:48
A A A
Projekt Kodeksu Urbanistyczno - Budowlanego (KUB) przewiduje możliwość lokalizacji obiektów inwentarskich na podstawie decyzji o warunkach zabudowy tylko dla ferm, które nie zostaną zakwalifikowane jako przedsięwzięcia mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, czyli do 210 DJP. Budowa ferm powyżej 210 DJP, będzie możliwa na podstawie uchwalonych planów miejscowych - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
 
KUB przewiduje podział inwestycji według trzech kategorii i dostosowanie wymagań formalnych w zależności od ich wielkości.
 
nielegalne antybiotyki w hodowli, leczenie zwierząt, paweł niemczuk, główny lekarz weterynarii

Weterynaria straszy karami za nielegalne antybiotyki w hodowli

Główny lekarz weterynarii zapowiada dotkliwe straty finansowe i poważne konsekwencje prawne dla hodowców zwierząt gospodarskich, stosujących nielegalnie antybiotyki w stadach. Wśród rolników krąży już specjalna...
Budynki inwentarskie o powierzchni do 70 m2 będą zaliczane do kategorii trzeciej. Jeżeli ich powierzchnia wyniesie 70-250 m2 będą one zaliczane do kategorii czwartej. Z kolei w kategorii piątej znajdą się budynki o powierzchni powyżej 250 m2.
 
Rolnik przed rozpoczęciem budowy będzie musiał sporządzić projekt budowlany, a następnie uzyskać zgodę inwestycyjną. Dla budynków zaliczanych do kategorii trzeciej i czwartej zgoda inwestycyjna w określonych przypadkach będzie mogła być udzielana milcząco.
 
Obiekty inwentarskie należące do kategorii trzeciej będą zwolnione z obowiązku uzyskania zgody na użytkowanie. Z kolei te zaliczane do kategorii czwartej i piątej będą wymagały uzyskania zgody na użytkowanie.
 
Kontrole przeprowadzane przez organ nadzoru budowlanego na etapie uzyskania zgody na użytkowanie w przypadku kategorii czwartej będzie odbywały się według uznania.
 
W przypadku kategorii piątej zarówno zgoda inwestycyjna, jak również zgoda na użytkowanie będą mogły być wydane wyłącznie w formie decyzji administracyjnej.
 
Zdaniem ekspertów z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej projekt KUB nie rozwiązuje żadnych problemów związanych z lokalizacją nowych chlewni towarowych. 
 
W ich opinii w przypadku inwestycji należących do kategorii piątej (pow. 210 DJP) sytuacja się pogorszy. Wynika to z faktu, że większości gmin w Polsce nie ma planów na lokalizacje ferm powyżej 210 DJP. 
 
Ponadto problemy dotyczące blokowania inwestycji przez wójtów, czy burmistrzów nadal pozostają bez rozwiązania. Kodeks w założeniach miał ograniczać konflikty społeczne, ułatwiać inwestowanie w rozwój produkcji zwierzęcej w Polsce, ale zdaniem ekspertów cel ten nie został osiągnięty.
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA