Opieka najmłodszymi alpakami

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: hoduj@apra.pl P.Grzybowska
14-11-2016,19:30 Aktualizacja: 14-11-2016,12:50
A A A

Jedne z najważniejszych chwil dla alpak to pierwszy godziny po urodzeniu. Poród to kluczowy moment zarówno w życiu samicy, jak i małej alpaki. Jeżeli dopuści się wtedy do zaniedbań, alpaka może w przyszłości borykać się z problemami zdrowotnymi, a nawet umrzeć.

Co zatem zrobić, aby nowo narodzony maluch był bezpieczny? Po pierwsze, należy zdjąć pęcherz płodowy oraz oczyścić nos i drogi oddechowe. Następnie trzeba dokładnie osuszyć malucha – alpaki rodzą się mokre, nietrudno więc o wyziębienie organizmu. Jeżeli młode (cria) urodziło się w nocy lub jest niższa temperatura, niezbędny będzie dodatkowy kubraczek. W pierwszych chwilach po urodzeniu opiekun zwierzęcia powinien również zadbać o to, by maluch wydalił smółkę. Bez tego będzie narażony na zatrucie. To również częsta przyczyna problemów z odruchem ssania.  Należy pamiętać również o dezynfekcji pępka.

alpaki opieka Camelidynamics

Opieka nad Alpakami

Alpaki pochodzą z dalekich And. Hodowane są przede wszystkim ze względu na luksusowe runo i przyjazne nastawienie do ludzi. Niewielu opiekunów wie, że ich naturalnym środowiskiem jest Płaskowyż Altiplano z roślinnością pustynną, położony na...

Dla cria konieczne jest rozpoczęcie pobierania mleka jak najszybciej po porodzie. Gruczoły mlekowe samicy tylko przez dobę po porodzie wydzielają siarę - pierwsze mleko, które różni się składem od później produkowanego. Siara to żółtawa, tłusta ciecz bogata w przeciwciała, która chroni alpakę w pierwszych tygodniach życia. Trzeba koniecznie zaobserwować czy cria wypiła siarę.
Zdarzają się sytuacje, że samica w ogóle nie ma mleka. Można to sprawdzić chwytając koniec sutka między kciuk i palec wskazujący, delikatnie uciskając, zobaczyć czy pojawi się kropla mleka.

W pierwszych dwóch dobach życia warto także zbadać poziom przeciwciał IgG.  W tym celu najlepiej zwrócić się o pomoc do weterynarza. Warto mieć zawsze zamrożone osocze u siebie gdyby zaszła potrzeba transfuzji, radzi Joanna Najbar.  Jednym z najważniejszych zadań opiekuna jest sprawdzanie przyrostu wagi małej alpaki. W tym celu codziennie należy ważyć malucha. Przeciętnie nowonarodzona w terminie alpaka waży 7 kg i z każdym dniem powinna przybierać na wadze.

Cria powinna w pierwszych tygodniach życia przybierać około 1,5 kg na tydzień. Masa ciała powinna zostać podwojona między 30 a 40 dniem życia.  Podobnie jak w pierwszych chwilach po narodzinach, uwagę należy zwracać na temperaturę ciała. Wychłodzenie jak i przegrzanie jest niezwykle groźne. Prawidłowa temperatura to alpaki noworodka około 38,5 stopnia Celsjusza. Każde odchylenie od normy powinno wzmóc czujność hodowcy.

Warto wiedzieć, że mała alpaka powinna zjeść dziennie 10-15% swojej masy ciała. Większość samic samodzielnie wykarmia swoje potomstwo, jednak w przypadku braku mleka u samicy można małą alpakę karmić np. kozim mlekiem. Później, w indywidualnym terminie, maluchy zaczynają jeść trawę i siano, które są podstawą odżywiana w życiu alpak, a w kolejnym etapie rozpoczynają pobieranie suchej paszy.

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA