Opieka najmłodszymi alpakami

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: hoduj@apra.pl P.Grzybowska
14-11-2016,19:30 Aktualizacja: 14-11-2016,12:50
A A A

Trzeba zadbać również o samicę
Samica w ostatnim trymestrze ciąży musi otrzymywać więcej pożywienia. W momencie porodu powinna być w dobrej kondycji fizycznej. Laktacja to czas naprawdę dużego wydatku energetycznego i  największego zapotrzebowania na energię oraz białko.
-Jeżeli samica będzie w momencie porodu chuda to przed nami naprawdę trudne chwile. Nawet jeżeli zapewnimy jej wtedy optymalne pożywienie prawdopodobnie nastąpi jeszcze utrata masy ciała co w tej sytuacji może być niebezpieczne dla jej życia.

Należy pamiętać, o zwiększeniu ilości białka w pożywieniu karmiącej samicy przez podanie suplementów z białkiem takich jak alprofos lub lucerna. Zwiększyć również należy kaloryczność paszy – wyjaśnia Joanna Najbar, hodowca alpak z  Gospodarstwa Coniraya.

alpaki gruźlica zagrożenie ludzie

Gruźlica u alpak z Wielkiej Brytanii groźna

Polska jest uznana za kraj wolny od gruźlicy, a zgodnie z Programem Kontroli i Zwalczania Gruźlicy Bydła, zwierzęta wprowadzane na terytorium naszego kraju mają pochodzić wyłącznie z państw lub regionów uznanych za wolne od gruźlicy...

Zdrowy maluch to szczęśliwy maluch  
Monitorując wagę  i temperaturę alpak, hodowca może być spokojny o zdrowie swoich podopiecznych.  Ważne jest jednak stałe obserwowanie zwierząt, ich zachowania, zmiennych nastrojów. To może być bowiem ważny sygnał dla hodowcy.
Niezbędna jest też ciągła edukacja. Warto wybrać się na seminaria weterynaryjne, a pracę ze zwierzętami na pewno ułatwi Camelidynamics.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA