Opieka nad Alpakami

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Patrycja Grzybowska, hoduj@apra.pl
11-05-2016,13:20 Aktualizacja: 11-05-2016,13:45
A A A

Alpaki pochodzą z dalekich And. Hodowane są przede wszystkim ze względu na luksusowe runo i przyjazne nastawienie do ludzi. Niewielu opiekunów wie, że ich naturalnym środowiskiem jest Płaskowyż Altiplano z roślinnością pustynną, położony na wysokości 4 000 m n.p.m. Stąd alpaki mają bardzo specyficzne wymagania i przyzwyczajenia.

Zrozumienie specyfiki postępowania z alpakami pomaga "camelidynamics". To metoda opracowana przez Marty McGee Bennett, która pomaga zrozumieć specyficzną psychikę alpak. Jej celem jest głównie redukcja stresu związanego ze szkoleniami.

alpaki, hodowla alpaków, żywienie alpaków, opłacalność hodowli alpaków

Alpaki - podstawowe informacje

Hodowla alpak staje się coraz popularniejsza, czemu alpaki zawdzięczają swoją popularność? Zdaniem Joanny Najbar, która w podkrakowskich Sieborowicach hoduje 40 tych zwierząt, to przede wszystkim zasługa ich samych. - Alpaki są niezwykle...

Hodowcy powinni przekonać się przede wszystkim, że alpaki to istoty niezwykle rodzinne i opiekuńcze - w obronie potomstwa są w stanie walczyć. W każdej innej sytuacji zagrożenia, ich jedyną obroną jest ucieczka. Ważną kwestią jest też problem utraty równowagi. W efekcie, niewłaściwe chwytanie zwierzęcia może zaburzyć ich poczucie bezpieczeństwa.  To oczywiście tylko fragment wiedzy, niezbędnej do codziennej pracy z tymi zwierzętami.Jeśli odczuwa się braki wiedzy w postępowaniu z alpakami lub potrzeba dodatkowego wsparcia, można sięgnąć do książki Marthy McGee Bennet „Camelid Companion” lub zapisać się na szkolenie.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA