GIW: w Polsce mamy bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa pasz
Główny lekarz weterynarii dokonał przeglądu i oceny wszystkich wyników dodatnich pasz realizowanych w ramach Krajowego Planu Urzędowej Kontroli Pasz od dnia 1.01.2020 roku.
Główny Inspektorat Weterynarii informuje, że każdego roku w ramach Krajowego Planu Urzędowej Kontroli Pasz badane jest około 17 tysięcy próbek.
Badaniem objętych jest co najmniej 300 próbek pasz w kierunku pestycydów, 320 w kierunku metali ciężkich, co najmniej 250 w kierunku dioksyny oraz o najmniej 80 próbek na PCB (dioksynopodobne).
Wyniki uzyskiwanych badań monitoringowych pasz za okres od 1 stycznia 2020 r. do dzisiaj (3 października 2022 r.), wskazują zdaniem GIW, na bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa pasz.
Polskie mięso drobiowe jest bezpieczne i zdrowe
Główny lekarz weterynarii po uzyskaniu informacji o możliwych nieprawidłowościach w powyższym zakresie, dokonał przeglądu i oceny wszystkich wyników dodatnich pasz realizowanych w ramach Krajowego Planu Urzędowej Kontroli Pasz od dnia 1.01.2020 r.
Badania, jak podaje w swoim komunikacie GIW, miały zweryfikować, czy analizowany materiał był kwasem tłuszczowym, olejem lub tłuszczem pochodzącym z firmy Berg + Schmidt Polska Sp. z o.o., lub czy analizowana pasza zawierała je w swoim składzie.
Analiza wykazała, że w żadnym z przypadku uzyskanego wyniku niezgodnego w składzie przyczyną niezgodności nie były tłuszcze z tego podmiotu.
"Dokumentacja zakładowa firmy Berg + Schmidt jest zabezpieczona przez CBŚP od dnia 27.09.2022 r. Wszystkie partie kwasów tłuszczowych trafiających do krajowych zakładów paszowych były nabywane w dobrej wierze, a z dokumentacji towarzyszącej wynikało, że jest to przeznaczenie paszowe. Pełną dokumentację dot. możliwego nielegalnego procederu zmiany przeznaczenia olejów, tłuszczów czy kwasów tłuszczowych przez Berg + Schmidt posiada CBŚP oraz nadzorująca postępowanie Prokuratura Krajowa" czytamy w komunikacie GIW.
Gęsi potaniały, a cena kurcząt brojlerów i indyków wzrosła
Dodatkowo w ramach działań podjętych przez Inspekcję Weterynaryjną w dniu 27.09.2022 r. GLW wydał polecenie terenowym organom Inspekcji Weterynaryjnej, aby w trybie pilnym przeprowadziły kontrole podmiotów, które zostały wskazane terenowym jednostkom przez Centralne Biuro Śledcze Policji.
GLW wydał polecenie organom IW, aby te:
- ustaliły numery, wielkości partii nabytych kwasów tłuszczowych od podmiotu Berg & Schmidt Polska Sp. z o.o.,
- ustaliły stan magazynowy i dokonały urzędowego zabezpieczenia tych partii kwasów tłuszczowych (w taki sposób, aby zapewnić jego właściwe oznakowanie i osobne składowanie) oraz zakazały użycia tych partii do produkcji mieszanek paszowych,
- ustaliły numery, wielkości partii pasz (mieszanek paszowych) wyprodukowanych z udziałem tych kwasów tłuszczowych,
- przeprowadziły analizę wyników badań właścicielskich wykonywanych przez zakłady, ze szczególnym uwzględnieniem przeprowadzenia badań w następujących kierunkach: dioksyny, PCB, pestycydy, metale ciężkie,
- ustaliły szczegółowe listy dystrybucyjne (sprzedaży) kwasów tłuszczowych i wyprodukowanych z ich udziałem pasz w okresie przydatności,
- zweryfikowały etykiety i dokumentację towarzyszącą (w tym atesty jakościowe, badania laboratoryjne) przesyłkom kwasów tłuszczowych.
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals) Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków